Højreorienteret præsidentkandidat står til at vinde valg i Peru
Fujimori fører med 43.386 stemmer i Perus valgkamp og har ifølge medier en føring, der ikke kan indhentes.

Fujimori fører med 43.386 stemmer i Perus valgkamp og har ifølge medier en føring, der ikke kan indhentes.

Højreorienterede Keiko Fujimori står til at blive Perus nye præsident.
Det viser en optælling fra landets valgmyndighed Onpe, skriver både Reuters og AFP.
Her står Fujimori til 50,11 procent af stemmerne, mens hendes venstreorienterede modkandidat Roberto Sanchez står til 49,89.
Dermed fører hun med 43.386 stemmer, mens der blot mangler at blive optalt 40.213 stemmer, viser data fra valgkommissionen.
Det tætte præsidentkapløb har gjort stemmeoptællingen til en længere affære, og valgmyndighederne har i flere uger gennemgået stemmesedlerne fra valgrunden den 7. juni.
Stemmeoptællingen er blevet forsinket på grund af en gennemgang af omstridte stemmer, forsinket modtagelse af stemmesedler fra udlandet og det utroligt tætte løb, skriver Reuters.
Tirsdag hævdede Sanchez, at der var "svindel i gang", men fremlagde ingen beviser, skriver Reuters.
Samtidig sagde han, at han vil nægte at anerkende valgresultatet.
Ifølge AFP har Sanchez anmodet om, at tusindvis af stemmer afgivet fra udlandet, der i høj grad er gået til Fujimori, skulle annulleres.
Perus valgmyndighed har dog afvist anmodningen.
Sanchez hævder, at der er begået administrative uregelmæssigheder i valgmyndighedernes håndtering af stemmerne fra udlandet, som udgør omkring 300.000 stemmer.
Fujimoris parti har tidligere sagt, at de vil vente til afslutningen af optællingen, før de erklærer sejr.
Peru har haft otte præsidenter på otte år og kæmper med markante økonomiske uligheder mellem hovedstaden og landdistrikterne.
Keiko Fujimori er den ældste datter af landets tidligere præsident Alberto Fujimori.
Hendes nu afdøde far afsonede en dom på 16 år for menneskerettighedskrænkelser begået under sin ti år lange regeringsperiode i 1990'erne, skriver Reuters.
/ritzau/