På torsdag står de to præsidentkandidater, Joe Biden og Donald Trump, ansigt til ansigt i dette valgs første præsidentdebat.

Nu langer den tidligere præsidentkandidat, Hillary Clinton, skarpt ud efter Donald Trump, hans metoder, løgne, hykleri og ikke mindst hans abortpolitik.

»Mr. Trump skulle stå til ansvar for den 12-årige pige i Mississippi, der blev voldtaget og derefter tvunget til at bære et barn til termin. Hun startede i syvende klasse med en nyfødt på grund af hendes stats drakoniske abortforbud,« lyder det fra Hillary Clinton i en klumme i The New York Times.

I indlægget fremhæver hun netop abortpolitikken, som hun forventer, at Donald Trump vil fremføre som værende »moderat«, hvilket ifølge hende er en stor løgn.

Kun Hillary Clinton har debatteret mod begge mænd på den store scene, og hun kender derfor til »det ulidelige pres«, og hvad det indebærer, når man står op imod de to mænd.

Clinton var i 2016 i flere ophedede præsidentdebatter mod Donald Trump, men spoler man tiden helt tilbage til 2008, stod Clinton også over for Joe Biden, da de begge kandiderede til titlen som demokraternes præsidentkandidat. 

Det endte som bekendt med nederlag til Clinton ved begge lejligheder. 

Der er dog ingen tvivl at spore om, hvor den tidligere præsidentkandidats sympati ligger den dag i dag.

»I vores tre debatter i 2016 udløste han en snestorm af afbrydelser, fornærmelser og løgne, der overvældede moderatorerne,« forklarer Hillary Clinton med henvisning til Trump.

Nu fremhæver hun flere ting, som hun mener, at vi seere bør være opmærksomme på, når der tændes for fjernsynet til torsdagens debat.

To ting taler hver sin vej for Biden

Hillary Clinton forventer langtfra en forbedret positiv retorik fra Donald Trump ved torsdagens debat – tværtimod.

»Det er næsten umuligt at identificere, hvad hans argumenter overhovedet er. Han starter med noget sludder og går derefter ud i pladder. Det er kun blevet værre i årene, siden vi diskuterede,« lyder det.

Clinton skriver, at Trump »afbryder og mobber« og vil fremstå dominerende for at bringe modstanderen ud af balance.

Ifølge Clinton er der to ting, der taler henholdsvis for og imod Biden.

Trumps metoder vil ifølge hende falde til jorden, hvis Biden er lige så »direkte og kraftfuld«, som det var tilfældet ved præsidentens State of the Union-tale i marts. Hertil har præsidenten fakta og sandhed på sin side, slår hun fast.

Men Biden starter med en ulempe.

»Desværre starter Biden med en ulempe, fordi han ikke kan bruge så meget tid på at forberede sig, som jeg gjorde for otte år siden. At være præsident er ikke bare et dagligt job; det er et alt-over-alt-alt-på-en-gang-job. Historisk set har det ført til svagere første debatpræstationer for den etablerede,« forklarer hun.

Selv husker hun, hvordan hun forberedte sig i timevis på at »skære igennem Trumps løjer«, men provokationen virkede, fortæller hun.

Det kan vi forvente fra Trump

Vi kan forvente flere ting på torsdag fra Donald Trump, mener Hillary Clinton.

  • Han vil præsentere sin abortpolitik som værende moderat. 

  • Vi skal forvente, at Donald Trump vil give Biden skylden for inflationen. 

  • Han vil undgå at besvare spørgsmål om sine egne økonomiske planer.

Med tanke på de løgne, som Hillary Clinton påstår, at Trump vil fremføre under debatten, vil det sætte krav til de amerikanske seere, der skal holde øje med flere ting.

»Prøv at gennemskue blæren og fokuser på det grundlæggende, der er på spil. I 2016 nægtede Trump at sige, om han ville acceptere resultatet af valget,« forklarer hun.

Ligeledes er det vigtigt at kigge på, hvordan Trumps politik reelt set påvirker den økonomi, som han, ifølge hende, vil kritisere Biden for.

»Han er nødt til at aflede eller lyve, fordi hans forslag – skattelettelser for de superrige, en udhuling af Affordable Care Act (den amerikanske sundhedsreform, tidligere kendt som Obamacare), deportering af millioner af arbejdere og tariffer på almindelige varer – ville forværre inflationen, øge omkostningerne for amerikanske husholdninger og forårsage en recession,« lyder det fra Hillary Clinton.