
Han ville give verden et »socialdemokratisk værdikompas«. Nu ligner Jeppe Kofod en mand, der selv er faret vild
Det er nu et år siden, at udenrigsminister Jeppe Kofod (S) lancerede det, han kaldte en »socialdemokratisk værdibaseret udenrigspolitik«. Siden er alt gået galt.
Da udenrigsminister Jeppe Kofod (S) kort efter sin tiltrædelse 27. juni 2019 stillede sig op i Eigtveds Pakhus foran de ansatte i Udenrigsministeriet og fortalte om de værdier, han ville handle efter, blev der tweetet livligt fra salen.
De ellers så korrekte diplomater tog med deres iPhones billeder af de fremlagte powerpoints. Især dem, der omtalte, at Danmarks udenrigs- og sikkerhedspolitik ville blive ført med socialdemokratiske værdier.
Del: