Enhver ulykke har sine helte.
11. september havde brandmændene, der trodsede ild, røg og lavtflyvende jumbojets og gik ind i de dødbringende tårne for at få folk levende ud.
Japan har sine landsmænd, der er blevet tilbage ved de overophedede atomreaktorer for at forhindre en atomsky i at brede sig.
Mens op mod 200.000 japanere i en radius af 20 kilometer fra det ulykkesramte atomkraftværk Fukushima er blevet bedt om tage benene på nakken, er 50 ansatte blevet tilbage. Og mens temperaturerne i reaktorerne har nået eksplosive niveauer, og først den ene, så den anden, så den tredje bygning er sprunget i luften omkring dem, har de stadig kæmpet med at pumpe havvand på reaktorerne for at undgå en kernenedsmeltning.
Læs reportagen: Et landskab af død og destruktion
Se billederne: Så ødelagt er Japan
Først da den radioaktive stråling natten til onsdag nåede sit hidtil højeste niveau, måtte de ansatte evakueres - men kun midlertidigt. Da niveauet faldt, var de tilbage på deres poster.
Risikerer dødelig dosis
- Deres situation er ikke god, siger David Brenner fra Center for Radiological Research på Columbia University til CNN og tilføjer:
- Det er rimelig tydeligt, at de er blevet udsat for ret store doser stråling. Der er bestemt en risiko for, at det er dødelige doser. De ved det, og derfor, må man kalde de her mennesker for helte.
Læs også: Helikopter skal bekæmpe strålingen
Læs også: Ny brand på a-kraftværket
Redningsmandskabet er ikke nødvendigvis ansat ved kraftværket. Det består formentlig af brandfolk, som ved hjælp af slanger og brandbiler pumper havvand på de ophedede reaktorer. Seneste meldinger fra Japan er, at også militær-helikoptere er sat ind for at deltage i den desperate nedkølingsaktion.
Ifølge AOL News kæmper de mandskabet stadig med at få situationen under kontrol.
- De får nok brug for hjælp senere, men lige nu ved de, at de gør det rigtige, bemærker Fracois Perchet, en tidligere reaktormanager, til AOL.
Tjernobyls helte
Hviderusland og Ukraine kender befolkningerne alt til atomkatastrofernes helte. Ikke de japanske, men deres egne. Da Tjernobyl-ulykken i 1986 sendte tonsvis af radioaktivt materiale ud i atmosfæren, blev næsten 800.000 personer - soldater, brandfolk og civile - sendt ind for at rydde op omkring det nedsmeltede kraftværk. Arbejdet varede i fire år. I perioden byggede arbejderne en enorm betonsarkofag for at inddæmme strålingen i den smadrede reaktor.
Allerede i dagene efter ulykken den 26. april 1986 tog akut strålingssyge livet af mange, og sidenhen er adskillige tusinder blevet ramt af strålingsrelaterede sygdomme såsom cancer. Det daværende Sovjet-styre tildelte disse helte - som blev kaldt "liquidators" - en række æresgoder, såsom, sundhedstilbud, pengebeløb og angiveligt gratis offentlig transport.
Men i dag har det autoritære styre i Hviderusland stort set annulleret disse goder helt. Selv 25 år efter verdens største atomkatastrofe, er et Hviderussisk område på størrelse med Danmark forurenet af radioaktiv stråling.