En lang række europæiske statsledere er nu begyndt at ønske Donald Trump tillykke med sejren, selvom den i skrivende stund endnu ikke er endeligt cementeret. 

Det gælder blandt andre Mette Frederiksen (S), som via Statsministeriet udtaler:

»USA er vores vigtigste allierede. Vi skal fastholde det tætte samarbejde mellem USA og Danmark og fortsætte med at styrke det transatlantiske bånd, der har bestået gennem generationer.«

Statsministeren tilføjer, at hun »ser frem til« at styrke samarbejdet med den »tiltrædende præsident Trump« på forsvarsområdet, men også at Europa skal tage et endnu større ansvar for sin egen sikkerhed. 

Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, skriver tillykke på engelsk på X.

»Klar til at arbejde sammen, som vi gjorde i fire år. Med dine overbevisninger og med mine. Med respekt og ambition. For mere fred og velstand.« 

Kort efter tilføjede Macron dog på fransk i et andet tweet, at han netop har talt med Tysklands kansler, Olaf Scholz. 

»Vi vil arbejde for et mere forenet, stærkere og mere suverænt Europa i denne nye sammenhæng. Det vil vi gøre gennem samarbejde med USA, mens vi forsvarer vores interesser og værdier.« 

Nogle gange har man brug for en stærk mand

Viktor Orbán, Ungarns premierminister, kommer med en stærkt positiv lykønskning til Donald Trump. 

»Det største comeback i amerikansk politisk historie. Tillykke til præsident Donald Trump med den enorme sejr. En tiltrængt sejr for verden!« skriver Orbán.

Netop Donald Trump og Viktor Orbán har længe set positivt på hinanden.

Orbán har blandt andet sagt, at han har et tæt samarbejde med Trump, og at han endda er »dybt involveret« i at formulere Trumps politik. 

I september lovpriste Donald Trump Viktor Orbán trods sidstnævntes autokratiske sider og det faktum, at Orbán er kendt for at have tætte forbindelser til Vladimir Putin. 

»De siger, at han er en stærk mand. Nogle gange har man brug for en stærk mand,« sagde Donald Trump.

Det fik den amerikanske journalist Jonathan Chait til at skrive i New York Magazine, at det virker, som om Trump har en præference for stærke ledere. 

»I sit sind kategoriserer Trump ikke regimer som demokratiske eller udemokratiske. Han kategoriserer dem i stedet som havende ledere, der er stærke eller svage. Han beundrer diktatorer, fordi de er stærke. I den udstrækning han kunne finde på at kritisere en diktator, ville det være for at udvise svaghed i mødet med modstand,« spekulerede Chait. 

Orbán besøgte i juli Donald Trump i Mar-a-Lago. Efter de private drøftelser rundsendte Viktor Orbán et brev til EUs ledere, hvori han beskrev Trumps angivelige plan for fred mellem Rusland og Ukraine. 

»Vi kan ikke forvente noget fredsinitiativ (fra Trump, red.) før valget. Jeg kan alligevel med sikkerhed fastslå, at kort efter sin valgsejr vil han ikke vente til selve indsættelsen (af ham som præsident i januar), men vil være rede til øjeblikkeligt at handle som en fredsmægler,« skrev han ifølge Financial Times i brevet, hvor han også opfordrede til, at EU skulle genåbne den diplomatiske kontakt med Rusland.