USA's forbundspoliti, FBI, fortæller torsdag, at en hændelse ved en synagoge i delstaten Michigan undersøges som en målrettet voldshandling mod det jødiske samfund.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Det er FBI, der leder efterforskningen, lyder det samtidig.
En formodet gerningsperson kørte torsdag sin lastbil ind i bygningen i en synagoge nær storbyen Detroit. Herefter kørte den mistænkte bilen ned ad en gang i synagogen.
Personen blev her mødt af sikkerhedspersonale, som skød og dræbte ham. Ingen andre fik alvorlige skader, oplyste myndighederne tidligere.
Synagogen, der hedder Temple Israel, driver ifølge Reuters en daginstitution, der tilbyder undervisning og pasning af børn. Flere børn var derfor til stede, da hændelsen fandt sted.
Alle de 140 børn, der er tilknyttet Temple Israel, er i sikkerhed. Det har synagogen oplyst i en udtalelse.
Michael Bouchard, som er sherif i amtet Oakland, har ifølge CNN på et pressemøde advaret mod angreb mod det jødiske samfund i amtet.
- Hvis man tror, at man kan rette angreb mod det jødiske samfund i det her amt, eller noget andet sted i den her delstat, tager man fejl, lyder det.
Ifølge Reuters kom de første meldinger om hændelsen fra det delstatslige politi i Michigan klokken 12.30 torsdag - klokken 18.30 dansk tid. Her lød det, at der foregik et skyderi ved synagogen, som er en af de største i USA.
Under hændelsen udbrød der desuden en brand, som fyldte store dele af bygningen med røg, har myndighederne oplyst. Det vides ikke umiddelbart, hvorfor den er opstået.
Til CNN siger unavngivne kilder dog, at der var en stor mængde sprængstoffer i bagagerummet i den mistænkte gerningspersons køretøj.
Ifølge mediet siger Michael Bouchard, at den mistænkte blev fundet i køretøjet død og med alvorlige brandskader.
Luftoptagelser fra flere amerikanske nyhedsmedier viste tidligere voldsom røg, der steg op fra bygningens tag. Flere politi- og brandkøretøjer kunne samtidig ses rykke ud til stedet.
Michael Bouchard siger ifølge CNN, at mindst 30 betjente er blevet bragt til tjek på hospitalet, efter at de havde indåndet røg.
/ritzau/
