FBI åbnede kontraspionagesag mod Trump - nu raser han på Twitter

Donald Trump raser på Twitter efter en historie i The New York Times om en FBI-undersøgelse af præsidentens forhold til Rusland og hans fyring af den tidligere FBI-chef James Comey.

Donald Trump har raset på Twitter - både på den tidligere FBI-chef James Comey, Hillary Clinton og Demokraterne efter en FBI-undersøgelser af præsidentens forhold itl Rusland, og hvorvidt det var lovligt eller ej at fyre den tidligere FBI-chef. SHAWN THEW

Udgør præsident Donald Trump en fare for USAs sikkerhed? Det undersøgte FBI blandt andet, da de i 2017 indledte en efterforskning af præsident Donald Trump. Hensigten med kontraspionagen var at udrede, hvorvidt Trump arbejdede for Rusland - og imod amerikanske interesser.

Ifølge The New York Times blev undersøgelsen igangsat efter Trumps afskedigelse af den daværende FBI-chef James Comey. Hidtil har det kun været kendt, at FBI undersøgte hvorvidt Trumps fyring af den tidligere FBI-chef var lovlig.