Vælgerne i Kosovo skal søndag til stemmeurnerne i et forsøg på at afslutte et længere politisk dødvande i landet, som har lammet parlamentet og forsinket international finansiering.
Valget er det andet i år i Europas yngste nation, efter at den fungerende premierminister Albin Kurtis parti, Vetevendosje, i februar ikke opnåede flertal.
Flere måneders mislykkede koalitionsforhandlinger fik præsident Vjosa Osmani til at opløse parlamentet i november og udskrive tidligt valg.
Hvis der ikke bliver dannet en regering, og parlamentet bliver genåbnet, vil det forlænge krisen i landet på et kritisk tidspunkt.
Lovgiverne skal vælge en ny præsident i april og ratificere lån på en milliard euro - knap 7,5 milliarder kroner - fra EU og Verdensbanken, som udløber i de kommende måneder.
Oppositionspartierne har nægtet at samarbejde med Kurti og kritiserer hans håndtering af relationer til vestlige allierede samt hans tilgang til Kosovos nordlige del, hvor en serbisk minoritet bor.
Kurti giver derimod oppositionen skylden for, at forhandlingerne er gået i hårdknude.
For at tiltrække flere stemmer har Kurti lovet en ekstra måneds løn om året til offentligt ansatte, en milliard euro om året i kapitalinvesteringer samt en ny enhed til at bekæmpe organiseret kriminalitet.
Det er svært at spå om udfaldet af søndagens parlamentsvalg, da meningsmålinger ikke offentliggøres i Kosovo.
Mange vælgere siger, at de er modløse.
- Der ville ikke være stor glæde, hvis Kurti vinder, og heller ikke hvis oppositionen vinder. Dette land har brug for drastiske forandringer, og jeg ser ikke, at de kommer, siger indbygger Edi Krasiqi, som er læge.
Valgstederne åbner klokken 7 dansk tid og lukker klokken 19.
Kosovo erklærede sig selvstændigt fra Serbien i 2008. Landet er anerkendt af USA og de fleste lande i Europa, herunder Danmark.
På trods af international støtte har det lille land med omkring 1,6 millioner indbyggere kæmpet med fattigdom, ustabilitet og organiseret kriminalitet.
Spændingerne med Serbien blussede op i 2023, hvilket fik EU til at indføre sanktioner mod Kosovo.
Kosovo var indtil 1999 en autonom provins i Serbien. Men i 1999 tvang Nato med en militær indsats Serbien ud af Kosovo.
Forinden var tusindvis af personer, hovedparten kosovoalbanere, blevet dræbt i oprørskampe mod serbiske styrker.
/ritzau/Reuters
