Et mystisk kinesisk fartøj er dukket op på satellitbilleder. Det kan yderligere forstærke en af verdens største flåder
Fartøjet kan være den første af sin slags i verden og give Kinas flåde nye muligheder, vurderer amerikanske eksperter.

Fartøjet kan være den første af sin slags i verden og give Kinas flåde nye muligheder, vurderer amerikanske eksperter.

Kina besidder allerede en af verdens største flåder.
Nu afslører satellitbilleder, at landet formentlig er ved at tilføje endnu et helt nyt og ganske atypisk fartøj til arsenalet.
Og det kan styrke landets flåde yderligere ifølge flere amerikanske eksperter.
Ifølge CNN viser satellitbilleder af et skibsværft i Guangzhou, at et fartøj med et stort, åbent flydæk er ved at blive bygget.
Billederne indikerer, at det potentielt er en ny form for hangarskib, som har »en usædvanlig form og størrelse« og er »meget mindre end Kinas hidtidige hangarskibe«. Det vurderer den tidligere ubådsofficer Thomas Shugart fra Center for a New American Security (CNAS).
I opslaget herunder kan du se et af de omtalte satellitbilleder:
Ifølge Thomas Shugart kan det tyde på, at Kina er ved at bygge verdens første civile hangarskib, der kan bruges som et slags forskningsfartøj, skriver CNN.
Skibets relativt lette konstruktion gør, at det muligvis kan blive brugt til at fragte helikoptere eller droner for den kinesiske kystvagt, som i stigende grad bruges militært.
Det vurderer Carl Schuster, som er tidligere direktør for operationer ved US Pacific Commands Joint Intelligence Center, over for CNN.
»At besidde en luftfartsplatform ville udvide (kystvagtens) overvågningskapacitet i de fjerne farvande i det sydlige Sydkinesiske Hav og potentielt øst for Taiwan,« siger Carl Schuster til mediet.
Han tilføjer, at et det nye fartøj vil kunne styrke den kinesiske kystvagts operationer, som man potentielt har set udfolde sig både for nylig og over de seneste to år.
Her refererer Schuster blandt andet til en stor kinesisk militærøvelse i farvandet omkring Taiwan tidligere i oktober.
Tilbage i midten af oktober afholdt Kina en omfattende militærøvelse omkring Taiwan, som Berlingske tidligere har beskrevet.
Øvelsen ved navn Joint Sword 2024 B varede i én dag og efterfulgte en lignende øvelse kaldet Joint Sword 2024 A, som blev afholdt rundt om den demokratiske ø i foråret.
Her viste en propagandavideo blandt andet, hvordan Kinas kystvagt, flåde og fly blev indsat for at afskære øens forsyningslinjer.
»Tropper fra flere værn deltager i fælles øvelser med fokus på patruljering i kampberedskab til søs og i luften, blokade af vigtige havne og områder, angreb på mål til søs og på jorden samt erobring i fællesskab,« skrev den kinesiske militærkommando i den forbindelse på Weibo.
Ifølge Berlingskes korrespondent i Asien, Alexander Sjöberg, var der ingen tvivl om, hvad Kinas mål med øvelsen var.
»Øvelserne er en utvetydig besked til de mennesker på Taiwan, der dyrker en selvstændig taiwansk identitet. Det skal de stoppe med, og det skal være nu. For ellers kommer krigen,« sagde han i den forbindelse.
Det kinesiske styre har et stort fokus på Taiwan, som de anser for at være en del af Kina.
Kommunistpartiet har gjort det til sit mål at »genforene« hele Kina, og det betyder, at »den sidste del af Kina skal tilbage til fastlandet«, har Alexander Sjöberg tidligere forklaret.