Det er ikke længe siden, at den amerikanske delstat Florida blev ramt af en voldsom orkan – og nu sker det igen.
Orkanen Milton er det seneste døgn intensiveret voldsomt.
Det er nu en ekstremt farlig kategori fem-storm – der er den kraftigste styrke – der er på vej mod delstaten.
På lokalstationen NBC 6 kunne man i går se erfarne meteorolog og orkanspecialist John Morales få tårer i øjnene, da han skulle forklare seerne, hvad der venter.
»Det er bare en utrolig, utrolig, utrolig orkan,« sagde John Morales.
Hans stemme knækkede, mens han tjekkede de nyeste vejrdata og fortalte seerne, at orkanens tryk var faldet med 50 millibar på ti timer.
»Undskyld, men det her er bare forfærdeligt,« sagde han på tv.
Lufttrykket i orkanens øje er på et »næsten rekordlavt« niveau. Generelt rammer orkaner, som har et meget klart øje og lavt lufttryk, ofte med voldsom kraft. Det skriver The New York Times.
I tv-udsendelse gik John Morales videre til at tale om, hvad der forårsagede sådan en heftig orkan så sent på sæsonen.
»Du ved, hvad der driver det, jeg behøver ikke at fortælle dig det … global opvarmning, klimaforandringer fører til det her,« siger han.
Også senatoren fra Florida Marco Rubio har kommenteret den kommende orkan på X.
For flere år siden spurgte han det nationale orkancenter i USA, NHC, om, hvad der var den værst tænkelige orkan, der kunne ramme det vestlige Florida. Til det spørgsmål viste centret et kort, som ifølge Rubio var nærmest identisk med de nye kort, som viser, hvordan orkanen Milton ventes at påvirke vandstanden.
Stormen forventes at ramme storbyen Tampa på Floridas vestkyst med fuld kraft onsdag. Det ventes, at det kan skabe en meter høj stormflod, skriver Axios.
Myndighederne anbefaler, at man omgående forlader området. Allerede mandag var der bilkøer ud af Tampa.
Borgmesteren i byen, Jane Castor, siger til CNN:
»Jeg kan sige det her uden nogen form for overdramatisering: Hvis du vælger at blive i et af de områder, der skal evakueres, kommer du til at dø.«
Den nationale vejrtjeneste i Tampa Bay advarer også om, at »hvis stormen forbliver på sit nuværende spor, vil det blive den værste storm, der har ramt Tampa-området i over 100 år«.
Borgerne i Florida er blevet fortalt, at de skal forberede sig på delstatens største evakueringsindsats i årevis. Guvernøren i Florida, Ron DeSantis, advarer allerede om, at tiden for at lade sig evakuere er ved at svinde ind.
»Vi er nødt til at anslå, at det bliver et monster,« sagde Ron DeSantis på et pressemøde mandag.
51 ud af 67 amter i Florida er nu under nødvarsling, mens Milton hastigt nærmer sig.
Advarsler om orkanen Milton kommer, kun ti dage efter at orkanen Helene hærgede regionen.
Milton ramte det sydøstlige USA, hvor North Carolina og Florida blev særligt ramt. Helene er den mest dødbringende storm på det amerikanske fastland siden Katrina i 2005.
Helene har dræbt mindst 225 mennesker. Hundredvis af andre er stadig savnet, skriver BBC.



