En person er død, og to er blevet kvæstet efter en eksplosion og brand i et boligområde i den sydvestlige kystby Foldnes i Norge.

Det skriver det norske nyhedsbureau NTB, som citerer Bergensavisen.

En mand i 20'erne fra lejlighedskomplekset er meldt savnet, men det vides endnu ikke, om det er ham, der er død.

De kvæstede er en ambulanceredder og en beboer fra lejlighedskomplekset.

Omfanget af deres skader er endnu ikke afklaret. Men de er begge kørt til traumemodtagelsen på Haukeland Universitetssygehus i Bergen, som ligger cirka 20 kilometer øst for Foldnes.

Alarmcentralen fik anmeldelsen klokken 13.18 tirsdag eftermiddag.

Samtlige redningstjenester, herunder en ambulancehelikopter, rykkede ud.

Ifølge vagtleder Tore Fanebust var eksplosionen "voldsom". Men det lykkedes beredskabet at få kontrol over branden klokken 14.05.

Boligkomplekset, som består af fire lejligheder med en beboer i hver, er "totalt nedbrændt", og "dele af huset ligger spredt rundt" efter eksplosionen, siger Tore Fanebust til Bergensavisen.

Politiet skal nu undersøge, hvad der har forårsaget eksplosionen og branden. Myndighederne "ser alvorligt på sagen" og er i gang med at afhøre vidner og foretage kriminaltekniske undersøgelser.

Et parkeringshus i nærheden har været afspærret i forbindelse med politiets efterforskning. Politiet har undersøgt en bil, som "kan have tilknytning til en mand på adressen", skriver Bergensavisen.

- Om det er en ulykke eller en bevidst handling, melder vi ud om, når vi har overblikket, siger politiets indsatsleder, Ørjan Djuvik.

Brandvæsenet mistænker, at eksplosionen og branden er forårsaget af gas - propangas, der også kaldes for flaskegas, som blandt andet kan bruges til opvarmning og madlavning.

- Men foreløbigt er det bare antagelser, siger brandvæsenets indsatsleder, Jan Aase, til Bergensavisen.

RITZAU