En dommer i Paraguay har lørdag bestemt, at landets tidligere præsident Santiago Peña skal varetægtsfængsles.

Anklagemyndigheden efterforsker den tidligere præsidents forbindelser til banken Ueno, hvis kollaps har efterladt millioner af kunder med problemer med at få adgang til deres konti.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den tidligere præsident skal sidde varetægtsfængslet på en militærfacilitet. Frihedsberøvelsen er nødvendig for at sikre, at Peña bliver i landet, mens sagen efterforskes, siger dommeren ifølge Reuters.

Han er anklaget for tillidsbrud og embedsmisbrug med henblik på personlig vinding, skriver Reuters.

Peña blev fredag afsat af Senatet, blot tre dage efter kollapset af banken, som han havde forretningsmæssige forbindelser til.

Han havde tilbudt at træde tilbage, men lovgiverne valgte i stedet en rigsretssag. Dermed fik Peña frataget den immunitet, han ville have haft, hvis han var gået af frivilligt, skriver nyhedsbureauet AFP.

Ueno Bank var en populær netbank, der havde konti tilhørende næsten halvdelen af Paraguays 6,5 millioner indbyggere samt mere end 800 millioner dollar i offentlige midler.

Bankens kollaps rystede det lille, normalt stabile land i Sydamerika og førte til protester i gaderne.

Peña, der kom til magten i 2023, ejede aktier i bankens holdingselskab, Ueno Holding, indtil han solgte dem sidste år.

Han beskyldes for at have misbrugt sin indflydelse som præsident til at kanalisere millioner af offentlige indskud til Ueno Bank og for at have skjult eller nedtonet bankens økonomiske problemer, selv om han var blevet advaret om tvivlsomme lån og problemer med bankens finansielle robusthed.

Peña beskyldes desuden for interessekonflikt ved at have udpeget den tidligere Ueno Bank-direktør Carlos Carvallo til at stå i spidsen for Paraguays centralbank.

En dommer i Paraguay har lørdag også beordret Carlos Carvallo varetægtsfængslet for hans rolle i sagen, skriver Reuters. Han trådte tidligere på ugen tilbage som centralbankchef i kølvandet på bankskandalen.

Peñas advokat, Ricardo Preda, fortæller ifølge Reuters, at ekspræsidenten nægter sig skyldig i anklagerne.

RITZAU