Ekspert om våbenhvilen i Mellemøsten: Trump har umiddelbart vundet en stor sejr – lad os se, om det holder

Efter 12 dages angreb mellem Iran og Israel har parterne indgået en våbenhvile – det er, vurderer ekspert, en stor sejr for Trump. Hvorvidt våbenhvilen holder, er derimod en anden sag.

Ifølge seniorforsker ved DIIS, Rasmus Sinding Søndergaard, har både Netanyahu og Trump opnået dét, de ønskede i Iran.  Jeff Kowalsky Jim Watson/AFP/Ritzau Scanpix

Natten til tirsdag meddelte den amerikanske præsident Donald Trump, at Iran og Israel begge er gået med til en våbenhvile efter 12 dages konflikt.

Lige nu ser den skrøbelig ud. Men hvis våbenhvilen holder, vil det være en stor politisk sejr for Donald Trump, der ikke har haft mange udenrigspolitiske sejre.