Det er ingen hemmelighed, at de ukrainske styrker er hårdt pressede i det krigshærgede Donetsk.

Russiske styrker står mindre end ti kilometer fra den vigtige »fæstningsby« Pokrovsk, og de seneste ugers udviklinger på østfronten viser, at Ukraine har alvorlige problemer med at kontrollere den russiske offensiv.

Det skriver den finske open source-efterretningsanalytiker Emil Kastehelmi i en længere analyse på X.

»Pokrovsk-fronten har potentiale til at udvikle sig til en større krise,« vurderer han.

Den russiske fremgang er ifølge Kastehelmi blevet faretruende i løbet af august med ukrainske landsbyer, der næsten dagligt falder i russiske hænder:

  • På mindre end en uge har russiske styrker blandt andet erobret byen Novohrodivka med 14.000 indbyggere – det har tidligere taget russerne måneder eller endda år at snuppe byer på denne størrelse.

  • Ukrainske kilder taler om flere problemer i området; såsom mangel på arbejdskraft og ammunition, problemer med koordinering, mislykkede rotationer af enheder og dårlig ledelse.

»Rusland vil sandsynligvis presse aggressivt på så længe som muligt, da det hidtil har været meget svært at opnå betydelige gevinster i Donetsk så hurtigt,« skriver Emil Kastehelmi og tilføjer:

»Mulighedernes vindue er åbent, og de vil forsøge at udnytte de nyligt opståede sprækker i det ukrainske forsvar.«

Han fastslår, at ukrainerne stadig er i stand til at undgå et kollaps af fronten her, og at de trods fejl ikke har tilladt de russiske styrker at opnå et gennembrud.

»Der har været rygter om, at der bliver sendt flere reserver til Pokrovsk, hvilket kan være med til at stabilisere situationen,« afslutter han.

De to kort herunder, som er fra henholdsvis 15. juli og 1. september, afslører, hvor meget ukrainsk territorium de russiske styrker har besat i det krigshærgede Donetsk.

Træk i pilen for at se fremrykningerne: