Donald Trump fik kritik for at klappe i om Navalnyj. Mandag åbnede han sluserne
Igen bliver Donald Trump beskyldt for at være Ruslands-venlig, men kritikken til trods klarer han sig fremragende i meningsmålingerne.

Igen bliver Donald Trump beskyldt for at være Ruslands-venlig, men kritikken til trods klarer han sig fremragende i meningsmålingerne.

Den berømte russiske oppositionspolitiker Aleksej Navalnyjs død rystede den vestlige verden, og hurtigt fløj utallige politiske spidser på sociale medier for at begræde hændelsen – og i mange tilfælde kritisere Ruslands præsident Vladimir Putin.
En markant politiker der ikke umiddelbart fandt tid eller anledning til det, var den tidligere amerikanske præsident Donald Trump.
Det fik søndag hans eneste tilbageværende modkandidat til posten som den republikanske præsidentkandidat Nikki Haley til at lange ud efter ham.
»Enten står han sammen med Putin og synes, det er fint, at Putin slog en af sine politiske modstandere ihjel – eller også synes han bare ikke, at det er særligt vigtigt,« sagde Nikki Haley søndag til ABC News.
»Begge dele er bekymrende. Begge dele er et problem,« sagde hun videre.
Om det lige præcis var kritikken fra Nikki Haley, der gjorde udslaget, er uklart, men ikke desto mindre røg Donald Trump mandag til tasterne for at kommentere på Navalnyjs død.
Det skete på hans eget sociale medie Truth Social.
»Aleksej Navalnyjs pludselige død har gjort mig mere og mere bevidst om, hvad der sker i vores land. Det er en langsom, sikker udvikling med KORRUPTE radikale venstrefløjspolitikere, anklagere og dommere, der leder os ned ad en vej mod ødelæggelse,« skriver Donald Trump på Truth Social.
Trump skriver ikke eksplicit, hvorfor han mener, at Aleksej Navalnyjs død i et russisk fængsel vækker mindelser om situationen i USA.
I opslaget nævner han dog flere årsager til, at USA ikke klarer sig godt for tiden.
»Åbne grænser, valgsvindel, og ekstremt uretfærdige domstolsafgørelser ØDELÆGGER USA. VI ER EN NATION I FORFALD, EN FEJLSLAGEN NATION.«
Donald Trump har længe turneret med påstand om, at han var offer for valgsvindel ved præsidentvalget i 2020, men sidste år blev han selv tiltalt for 13 forhold af valgsvindel og valgmanipulation, og i februar blev Trumps påstand om, at han var immun i retssagen afvist af en domstol.
Måske ikke så overraskende resulterede det i endnu en gang kritik fra Nikki Haley, som påstår, at Donald Trump brugte den amerikanske venstrefløjs trick ved at sammenligne USA og Rusland.
Men selvom Nikki Haley igen og igen kritiserer Trump for dette og hint, er hun ifølge hjemmesiden 538, der laver gennemsnit af amerikanske meningsmålinger, ekstremt langt bag Trump i kampen om at blive præsidentkandidat.
I øjeblikket halter hun helt enorme 61 procentpoint bagefter Donald Trump, som ifølge indekset får 77 procent af stemmerne mod Nikki Haleys 16 procent.
Og mens Haleys tal er stagneret går det kun én vej for Trump.
Opad.
Det er på trods af, at ekspræsidenten har 91 anklagepunkter i forskellige retssager hængende over hovedet og ikke engang dukker op til debatter med Nikki Haley.
Donald Trump lever sit liv i vælten, men alligevel vakte det opsigt langt udenfor USA, da han for nylig gjorde det klart, at han ikke ville redde NATO-lande, der ikke betaler deres fulde, aftalte bidrag til alliancen, hvis Rusland skulle beslutte sig for at invadere landet.
»Faktisk ville jeg opfordre dem til at gøre, hvad fanden de vil. Du bliver nødt til at betale. Du bliver nødt til at betale dine regninger,« sagde Donald Trump.
Det fik atter politiske modstandere til at kritisere Trump for at være Putin-venlig, hvilket han også fra tid til anden blev beskyldt for at være i sin tid som siddende præsident.