Dommer sendte voldsmand i fængsel. Et øjeblik efter blev hun overfaldet
En dommer i Las Vegas blev tidligere på ugen overfaldet i en retssal lige midt i en domsafsigelse. Flere personer kom til skade under overfaldet.
En dommer i Las Vegas blev tidligere på ugen overfaldet i en retssal lige midt i en domsafsigelse. Flere personer kom til skade under overfaldet.
Det var kun få sekunder før den 30-årige mand Deobra Redden skulle have sin dom af Nevada-dommeren Mary Kay Holthus.
Han havde erklæret sig skyldig i forsøg på vold med væsentlig legemsbeskadigelse, men da han skulle have sin straf, gik det helt galt.
Den tiltaltes advokat foreslog betinget fængsel som straf.
»Det sætter jeg pris på, men jeg synes, det er på tide, at han får smag for noget andet,« lød det fra dommer Holthus, inden hun fortsatte med sin domsafsigelse.
»Jeg kan bare ikke med den historie,« sagde dommer Holthus, der ser ud til at referere til den tiltaltes kriminelle baggrund.
Kun få sekunder derefter kan Deobra Redden ses springe op fra sin stol, råbe bandeord af dommeren og flyve ind over dommerbordet for at angribe dommer Holthus.
En video fra høringen har cirkuleret vidt og bredt på sociale medier de seneste dage, og øverst i artiklen ligger et klip fra retssalen, hvor overfaldet kan ses. Berlingske advarer om voldsomme billeder.
Den voldsomme episode fandt sted tidligere på ugen i en retssal i Las Vegas.
Da Deobra Redden angreb Holthus, faldt hun tilbage fra sin plads mod en væg. Herefter landede den tiltalte ovenpå hende og tog fat i hendes hår.
Der skulle flere mænd – herunder rets- og fængselsbetjente – til at løsrive den tiltalte fra dommeren, som efterfølgende rejste sig op fra gulvet og tog sig til hovedet.
Hun pådrog sig skader efter overfaldet, men blev ikke indlagt, lyder det fra domhuset ifølge CBC News.
Og ifølge CBS News fortalte den tiltalte nogle betjente, at han havde haft en dårlig dag og forsøgte at dræbe hende.
En af retsbetjentene blev indlagt til behandling af en skulderskade og en blødende flænge i panden, hvor der var brug for 25 sting. En advokatfuldmægtig blev behandlet for snitsår på hænderne.
»Vi roser de heroiske handlinger fra hendes personale, politi og alle andre, der fik kontrol over den tiltalte,« har det efterfølgende lydt i en erklæring fra retten.
»Retten er forpligtet til at sørge for, at domhuset og retssalen er trygge og sikre steder. Vi gennemgår alle vores protokoller og vil gøre alt, hvad der er nødvendigt for at beskytte retsvæsenet, offentligheden og vores medarbejdere.«
Deobra Redden har en kriminel fortid, der omfatter flere anklager om vold. Han har i 2015 siddet i fængsel for forsøg på tyveri og i 2021 for vold i hjemmet, skriver The New York Times.
I retssalen tidligere på ugen beskrev han sig selv som en »person, der aldrig holder op med at gøre det rigtige, uanset hvor svært det er«.
Desuden fortalte han også dommeren, at han ikke er en »rebelsk person«, og at han ikke mente, at han skulle sendes i fængsel:
»Men hvis det er det rigtige for dig, så skal du gøre, hvad du skal,« sagde den tiltalte.
Efter det nyeste overfald i retssalen blev han fængslet mod en kaution på 54.000 dollar og nægtede at vende tilbage til retten torsdag på grund af de nye anklager.
Ifølge overdommer Jerry Wiese skal den tiltalte møde dommer Holthus igen mandag morgen amerikansk tid for at få udmålt en straf.
Nu står Deobra Redden over for 13 anklagepunkter. Syv af de nye anklager er vold mod embedsmand i funktion med henvisning til dommeren og de betjente, der kom hende til hjælp.
»Hun (dommer Holthus, red.) beder mig takke alle, der har udtrykt bekymring over for hende og hendes personale,« lyder det ifølge CBC News fra overdommer Jerry Wiese:
»Hun er ekstremt taknemmelig over for de personer, der var modige og greb ind under angrebet.«