Indbyggerne i Norge har haft et par meget våde dage.
Først har stormen Hans bragt store mængder regn til landet, og nu er nyt uheld ude for nordmændene.
I dag ved 16.30-tiden fandt vandmasser vej gennem en dæmning i Braskereidfoss i det sydlige Norge.
Dele af dæmningen kollapsede, og vand begyndte at strømme ud. Det skriver flere norske medier og Ritzau.
Braskereidfoss ligger omkring 165 kilometer nord for Olso, og allerede tidligere på dagen var der frygt for, at dæmningen ville briste, efter at en luge i vandkraftværket var ødelagt.
Ritzau skriver, at et automatisk åbnings- og lukkesystem ved dæmningen blev sat ud af kraft efter de seneste dages uvejr. Det medførte, at store mængder vand samlede sig i dammen og flød over.

Hele onsdag morgen var det op til overvejelse at bruge sprængstof til at åbne en luge i dæmningen, så overskydende vand kunne slippe ud. Men det blev besluttet at vente, og så var det pludselig for sent at lave en forsvarlig sprængning. Det skriver NRK.
»Vandet er brudt mere igennem, det fosser igennem. Dele af dæmningen bryder sammen nu,« meddelte en reporter fra VG på stedet, da de kraftige vandmasser strømmede over en parkeringsplads og ind i kraftværket og rev et autoværn ned.
Drama overstået
Mellem 15 og 20 husstande i området syd for kraftværket er blevet evakueret. Beboerne i området er ikke i fare, meddeler politiets indsatsleder:
»Vi har evakueret alle, der skal evakueres. Den evakuering, vi har lavet, er så god, at den er sikker for folk i området,« siger indsatsleder Merete Hjertø fra Innlandet politikreds til NRK.
Ifølge VG er det på nuværende tidspunkt for tidligt at sige, om de evakuerede husstande får lov til at vende hjem allerede senere i dag.
»Det mest dramatiske er forbi,« siger kommunaldirektør og krisechef Anniken Baksjøberget i Våler Kommune til VG og fortsætter:
»Dæmningen er sprængt. Nu er der en kontrolleret udtømning af vandmagasinet.«