»De stærke guder er vendt tilbage til Amerika«. Trump får mere og mere magt, fordi historien om Hitler har mistet sin rå rædsel

Essay: Trump får mere og mere magt, fordi han vil magten, og fordi de rige og magtfulde giver ham den. »De stærke guder er vendt tilbage til Amerika,« fordi historien om Hitler har mistet sin rå rædsel, mener højrenational tænker. Det er muligt, siger Poul Høi i dette essay, men det er ikke positivt. Hør international korrespondent Poul Høi læse artiklen højt ved at klikke på play-ikonet under billedet.

Som ingen anden præsident i moderne tid vil Trump magten, og de rige, magtfulde og ressourcestærke amerikanere giver ham den. De svage og lunkne regeringers tid er forbi, siger højrenational tænker, og »de stærke guder er tilbage i Amerika«, fordi historien om Hitler har mistet sin rå rædsel. The White House; Reuters; Bundesarchiv.

Priserne steg, og de steg ikke af sig selv.

De steg, fordi præsidenten lagde en straftold på importen, og Amazon ville udpinde tolden på regningen, afslørede et medie.