Dansk forsker i pest, kolera og SARS: »Det er meget ubehageligt med den hastige stigning i antallet af smittede«

Lone Simonsen har forsket i historiens største pandemier som pest, kolera og den spanske syge. Den hastige spredning af den nye coronavirus i Kina bekymrer hende.

Kina har forlænget den kinesiske nytårsferie med tre ekstra fridage efter virusudbruddet. Billedet her er fra Wuhan i den centrale Hubei-provins, hvor smitten har sit epicenter. Hector Retamal/AFP/Ritzau Scanpix

»Her sidder jeg og bliver mere og mere nervøs.«

Sådan lyder det fra Lone Simonsen, professor i folkesundhedsvidenskab ved Roskilde Universitet, da Berlingske får hende i røret. Anledningen er udbruddet af den coronavirus i Kina, som har spredt sig fra byen Wuhan til resten af verden og indtil videre kostet omkring 80 menneskeliv.