Danmark banede vejen – nu får diktatoren ny hjælp til at komme ind i varmen

Det trak internationale overskrifter, da Danmark som det eneste land i verden vurderede, at det var sikkert nok at sende flygtninge tilbage til Syrien. Fire år senere står vi stadig alene med holdningen i Vesten. Men det seneste år har landets diktator fået flere venner.

Efter et årti i kulden er Syriens diktator, Bashar al-Assad, på vej tilbage i det internationale samfund. I sidste måned var han på besøg i Abu Dhabi, hvor han mødte præsidenten for De Forenede Arabiske Emirater, Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Abdulla Al Neyadi/Reuters/Ritzau Scanpix

Det var nøjagtig den nyhed, Bashar al-Assad havde ventet på.

I årevis havde Syriens diktator forsøgt at overbevise det internationale samfund om, at krigen var ovre, Syrien sikker – og at han derfor skulle lukkes tilbage ind i det gode selskab.