Cuba indfører flere markedsreformer under pres fra USA
Ifølge minister vil nye regler være med til at udstikke en ny kurs for Cuba, der er udfordret fra flere sider.

Ifølge minister vil nye regler være med til at udstikke en ny kurs for Cuba, der er udfordret fra flere sider.

Cuba har torsdag offentliggjort nye bestemmelser, der skal tiltrække udenlandske investeringer, handel og turisme til den caribiske ø.
Det sker, mens landet fortsætter med at indføre markedsøkonomiske reformer under pres fra USA og en alvorlig økonomisk krise.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Cubas nationale register har offentliggjort 34 sider med nye regler og lovændringer, som skal gøre landets arbejdskraft og ejendomme mere tilgængelige for udenlandske og nationale investorer.
Cubas befolkning er ramt af de stadig hårdere amerikanske sanktioner, vedvarende strømafbrydelser og en regering, der indtil for nylig har modsat sig markedsreformer.
Oscar Pérez-Oliva Fraga, som er minister for udenrigshandel, anerkender, at landet er i en udfordrende tid, og at det er vanskeligt at tiltrække udenlandske investeringer.
Ifølge ham vil de nye regler dog være med til at udstikke en ny kurs.
Regeringen "øger fleksibiliteten, forenkler processerne, forkorter tidshorisonterne og reducerer bureaukratiet", siger han.
Frem for alt imødekommer den "efterspørgslen fra investorer om at gøre deres forretningsaktiviteter i Cuba lettere og gøre deres virksomheder mere effektive", siger han.
De nye regler følger en historisk pakke med 176 reformer, som blev annonceret i juni.
De reformer betragtes som den største enkeltstående ændring af Cubas socialistiske model siden den tidligere leder Fidel Castros revolution i 1959, skriver Reuters.
Torsdagens tilføjelse af regler indebærer blandt andet, at Cuba fjerner et krav, som har tvunget private virksomheder til at ansætte medarbejdere gennem statslige ansættelsesagenturer.
Ifølge reglerne kan virksomhederne nu selv stå for ansættelser og afskedigelser uden statens indblanding.
Joint ventures mellem flere virksomheder og indenlandske investorer, der beskæftiger sig med udenrigshandel, har tidligere skullet have regeringens godkendelse for at åbne konti i udenlandske banker.
Med de nye regler skal de blot underrette myndighederne på øen.
Cuba vil med ændringerne også tillade private virksomheder at drive rejsebureauer, ligesom selvstændige kan arbejde som rejseguider.
Begge dele betegnes af Reuters som store indrømmelser i en branche, der tidligere var fuldstændig domineret af den cubanske regering.
Selv om Cuba har annonceret de markedsøkonomiske reformer, som USA's præsident Donald Trumps administration har krævet af landet, er forhandlingerne mellem landene de seneste måneder gået i stå.
RITZAU