Opdateret

Bruxelles Lufthavn beder flyselskaber aflyse flere afgange mandag

Problemet med Bruxelles lufthavns check-ind-systemer er søndag endnu ikke løst efter et cyberangreb fredag.

Bruxelles Lufthavn har bedt flyselskaber om at aflyse halvdelen af de afgange, der ellers var planlagt til mandag.

Det oplyser lufthavnen ifølge nyhedsbureauet Reuters søndag, hvor problemet med lufthavnens check-ind-systemer endnu ikke er løst.

Flere lufthavne i Europa begyndte fredag at rapportere om problemer med en check-ind-software leveret af selskabet Collins Aerospace efter et cyberangreb.

Det førte til, at 50 af søndagens 257 planlagte afgange fra Bruxelles Lufthavn blev aflyst for at undgå lange køer og aflysninger i sidste øjeblik, skriver Reuters.

En talsmand fra den belgiske lufthavn fortæller ifølge Reuters, at selskabet søndag eftermiddag endnu ikke er lykkedes med at levere en sikker opdateret version af den software, der er nødvendig for at genoprette den fulde funktionalitet.

Derfor har lufthavnen bedt flyselskaber om at aflyse flere afgange mandag.

Hen over weekenden har cyberangrebet skabt forsinkelser og aflysninger i flere europæiske lufthavne.

Foruden Bruxelles blev også Heathrow i London og Berlin Brandenburg i Tysklands hovedstad ramt.

Cyberangrebet betød, at man Heathrow indsatte ekstra personale i check-in-områderne lørdag.

Af Københavns Lufthavns hjemmeside fremgår det, at tre afgange til Bruxelles er aflyst søndag.

Mens tre ankomster til København fra den belgiske hovedstad også er aflyst.

Københavns Lufthavn og Billund Lufthavn har dog begge oplyst til Ritzau, at check-in- og boardingsystemerne ikke er blevet påvirket af problemer efter cyberangrebet.

/ritzau/