Bevæbnede mænd i Nigeria har torsdag bortført mere end 200 skoleelever i den nordnigerianske by Kuriga.
Det oplyser en lærer, et lokalt byrådsmedlem og forældre til de savnede børn.
Politiet i Kaduna, som er den delstat, hvor Kuriga ligger, har ikke svaret på Reuters' forespørgsel på en kommentar om bortførelserne.
Hændelsen skete kort efter morgensamlingen på en skole i Kuriga.
- Antallet af bortførte i alderen 11 til 18 år, baseret på det, vi har fundet ud af sammen med forældrene, er 187, mens antallet fra grundskolen er 40 på nuværende tidspunkt, siger Sani Adullahi, der underviser i hjemkundskab på skolen.
Det lokale byrådsmedlem Idris Maiallura siger, at han har været på skolen, og at de bevæbnede mænd til at starte med tog 100 elever fra grundskolen, men senere befriede nogle, mens andre selv slap fri.
Forældre og beboere i byen mener, at bortførelsen skyldes ringe sikkerhed i området.
Guvernøren i Kaduna, Uba Sani, har besøgt Kuriga og lovet, at eleverne bliver frigivet. Han siger ikke noget om, hvor mange der er blevet bortført.
Menneskerettighedsorganisationen Amnesty International opfordrer de nigerianske myndigheder til at redde eleverne og stille bagmændene til ansvar.
- Vi ved ikke, hvad vi skal gøre. Vi venter alle på at se, hvad Gud kan gøre. De er de eneste børn, jeg har her på Jorden, siger Fatima Usman, hvis to børn er blandt de bortførte.
En anden forælder, Hassan Abdullahi, siger, at lokale selvtægtsmænd forsøgte at stoppe de bevæbnede mænd, men at de var blevet overmandet.
- 17 af de bortførte er mine børn. Jeg er meget ked af, at regeringen har svigtet os fuldstændig her i området.
Bortførelser med krav om løsesum begået af bevæbnede mænd er blevet almindeligt forekommende i det nordlige Nigeria. Det har betydet, at mange børn ikke kommer i skole.
Den seneste store bortførelse med skolebørn i Kaduna skete i juli 2021, da bevæbnede mænd tog mere end 150 elever. De blev genforenet med deres familier flere måneder senere, efter at der var blevet betalt løsepenge.
/ritzau/Reuters
