LeBron James udlever, hvad der for mange, må være den helt store barndomsdrøm.

Ikke nok med at han med stor succes er basketballspiller i NBA, så ejer LeBron James også en mindre andel af en fodboldklub. Og ikke en hvilken som helst klub, men den seneste sæsons Premier League-vinder, Liverpool FC.

Og det er netop ejerskabet af Liverpool FC, som LeBron James nu udvider. Siden 2011 har han ejer to procent af fodboldklubben. Men fremover vil James også indgå som en mindre partner i Fenway Sports Group, der ejer størstedelen af Liverpool FC.

De skriver BBC.

Ambitionen er, at James og hans forretningspartner Maverick Carter skal have en mere aktiv rolle i den globale sports virksomhed.

Det er ikke første gang, at den populære basketballstjerne køber ejerskab i en sportsklub. LeBron James er i forvejen medejer af baseballholdet Boston Red Sox.

LeBron James kan fra tid til anden spottes på lægderne, når Liverpool F.C. spiller på hjemmebanen Anfield.
LeBron James kan fra tid til anden spottes på lægderne, når Liverpool F.C. spiller på hjemmebanen Anfield. ANDREW YATES

James, der blev udnævnt til NBAs All-Star hold for 17. gang denne sæson, har tidligere talt om ambitionerne om også at komme til at eje et NBA-hold en dag. Reglerne foreskriver, at aktive spillere ikke må eje NBA-hold.

Ifølge en liste fra Forbes er LeBron James i øjeblikket 450 millioner dollar værd. Det sker blandt andet takket være en kontrakt, der gør ham til den femte bedst betalte atlet i verden.

LeBron James er yderligere partner i et sundheds- og wellnessfirma sammen med Arnold Schwarzenegger og medejer af 19 pizzafranchiser i Chicago og South Florida.