To amerikanske fredsforhandlere skal besøge Ukraine på søndag, efter at de har været i Moskva i Rusland, oplyser Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, fredag ifølge Reuters.

Det er de særlige udsendinge Steve Witkoff og Jared Kushner, der skal besøge de to lande i weekenden.

Mens de to er i Rusland, vil Ukraine garantere, at det russiske luftrum er sikkert, siger Zelenskyj.

Han opfordrer også Rusland til at stoppe dets luftangreb på Ukraine under forhandlernes besøg for at værne om deres sikkerhed.

- Der kommer ingen luftangreb fra vores side, og Rusland bør gensidigt sikre en våbenhvile uden luftangreb, mens samtalerne foregår, siger Zelenskyj ifølge nyhedsbureauet AFP fredag aften.

Det er første gang, at de to særlige udsendinge skal besøge Ukraine. De har tidligere besøgt Rusland.

Den diplomatiske indsats for at sætte en stopper for krigen mellem Rusland og Ukraine har stået stille i flere måneder.

Samtidig fortsætter kampene langs frontlinjen, og ukrainske byer udsættes for angreb konstant.

Derudover har Ukraine også intensiveret angrebene inde i Rusland.

Den seneste uge har den ukrainske hovedstad, Kyiv, været genstand for flere russiske angreb.

Fredag ramte et russisk droneangreb den ukrainske sikkerhedstjeneste SBU's hovedkvarter i det centrale Kyiv.

Ifølge Zelenskyj forsøge dronen af ramme lederen af SBU's kontor. Han kom ikke til skade, men det gjorde 12 andre personer.

Præsidenten har sagt, at han har bedt lederen af SBU, Oleksandr Poklad om at forberede et gengældelsesangreb mod Rusland.

Ud over at være særlig udsending for USA, er Jared Kushner gift med Trumps datter Ivanka Trump.

RITZAU