Væk med klitten: Her skal der stå et byggeri tegnet af Bjarke Ingels

Stjernearkitekten Bjarke Ingels har tegnet et nyt center til formidling af naturen på Fanø, men ikke alle er lige begejstrede ved udsigten til moderne arkitektur lige oven i en fredet klit.

Det af Bjarke Ingels og BIG tegnede »Lycium«, som det tager sig ud set fra den vej ved Fanø Bad, der fører ud til stranden på øens vestkyst. BIG

Må et fredet og i international sammenhæng enestående lille stykke dansk natur vige pladsen for et betonbyggeri, når blot det er tegnet af en i international sammenhæng berømt dansk arkitekt?

Det er spørgsmålet for lokalafdelingen af Danmarks Naturfredningsforening (DN) på Fanø, efter at det er kommet frem, at den københavnske højesteretsadvokat Steen Lassen er nået langt med at rejse midler til at opføre et helt nyt naturformidlingscenter på vadehavsøens vestkyst.