Ukrainerne ville »glide lige ind på arbejdsmarkedet«, lød forventningen. Men sådan gik det ikke, konkluderer forskningschef

De ukrainske flygtninges indtog på det danske arbejdsmarkedet blev ikke den store succes, som mange havde håbet på. En stor gruppe går uden arbejde, konkluderer Rockwool Fonden.

Er det blevet en succes med ukrainske flygtninge på det danske arbejdsmarked? Ikke i den grad, man håbede, mener forskningschef Jacob Arendt fra Rockwool Fonden Thomas Lekfeldt

Der var store forventninger til de ukrainske flygtninge, som efter Ruslands invasion begyndte at komme til Danmark for over et år siden.

Ukrainerne skulle i arbejde og afhjælpe Danmarks udfordringer med mangel på arbejdskraft. Ja, ligefrem blive kommunernes redning.