I mere end 40 år har dragtens teknologi været stort set den samme.

Det amerikanske rumagentur, NASA, har brugt det let genkendelige rumdragtsdesign siden 1982. Men det skal være slut.

Onsdag afslørede NASA en splinterny dragt. Den skal bæres af de astronauter, som efter planen skal udforske månen i den nære fremtid.

Og hvor den gamle dragt, som Neil Armstrong og hans kolleger bar for et halvt århundrede siden, var stor og puffet, er NASAs nye dragt, designet af firmaet Axiom Space, mere strømlinet og figursyet.

Bedre mobilitet og flere størrelser

Rumdragten er designet til at forbedre mobiliteten for astronauterne, når de skal være i stand til at gå, bøje sig og knæle på månens overflade. Det nye design har flere led, især i den nederste halvdel, hvilket muliggør bevægelser, som førhen ville have været umulige.

Selvom dragten her er mørk koksgrå, vil de dragter, astronauterne skal bære på Månen, være hvide.
Selvom dragten her er mørk koksgrå, vil de dragter, astronauterne skal bære på Månen, være hvide. Axiom Space/EPA/Ritzau Scanpix

»Du vil sætte dine fødder i, sætte dine arme i og så nærmest vrikke dig ned i dragten,« sagde Russel Ralston, viceprogramleder hos Axiom Space, ved præsentationen.

Den nye hjelm har funktioner som et lysbånd, som skal muliggøre bedre udsyn og et HD-videokamera på siden, som kan livestreame tilbage til Jorden.

Derudover er den udformet, så den kan passe et bredt udsnit af den amerikanske befolkning: 90 procent af både mænd og kvinder.

»Vi har forskellige størrelser af elementer, som vi kan bytte – en medium, stor og lille, om du vil,« sagde Russel Ralston.

»Men inden for hver af størrelserne har vi også en justerbarhed, så vi virkelig kan skræddersy dragten til længden af arme og ben.«

Første kvinde på månen

Rumdragten skal bæres af astronauter i NASAs Artemis-program.

Efter flere udskydelser blev Artemis I, en ubemandet rumraket, sendt i kredsløb om månen 16. november sidste år.

Næste skridt, Artemis II, er en bemandet mission, som skal sende fire astronauter rundt om – men ikke på – månen.

Efter planen skal Artemis III foretage den første bemandede månelanding, siden Apollo-programmet senest landede i 1972 – og det er her, den nye dragt efter planen skal tages i brug.

Missionen vil være første gang, en kvinde vil betræde månen. Det vil ifølge NASA tidligst ske i 2025.

Det præcise udseende af dragterne forbliver dog en nøje bevogtet forretningshemmelighed.

Modellen, som vises frem, kommer med et ydre, koksgrå lag, beregnet til at skjule det ydre stofdesign. Ifølge Axiom Space vil dragterne, astronauterne bærer på månen, være hvide, fordi det er den bedste farve til at reflektere det hårde sollys på månens overflade og beskytte bæreren mod ekstrem varme.