Godmorgen kære læser.
Velkommen til fredagens nyhedsoverblik. Her på Berlingske håber vi, at du snart går en dejlig weekend i møde.
Vi har vanen tro støvsuget nyhedsbilledet og samlet de vigtigste nyheder til din fredag.
I dag runder vi blandt andet skoleledere, der drømmer om flere analoge løsninger, en nuancering af sagen om hasteindkøbt artilleri og politiets advarsel mod fupopkald.
Derudover løfter vi sløret for, hvor i København man ifølge Berlingskes madanmelder kan få en af årets bedste desserter.
Vi starter dog et helt andet sted.
Politisk kommentator: De borgerlige har tabt hovedet
Det er et splittet Christiansborg, der i disse dage debatterer, hvorvidt et forbud mod afbrænding af koraner bør etableres.
Spørger man politisk kommentator Michael Kristiansen, er han dog ikke i tvivl.
Han mener, at der bør være en grænse for, hvad man kan tillade sig i det offentlige rum.
Og i dagens afsnit af »Østergaards Salon« går han til angreb på de borgerlige partier og deres håndtering af korankrisen:
»Hvad er det for en mærkværdig idé at tro, at det at brænde bøger af i det offentlige rum er udtryk for en eller anden form for fantastisk ytringsfrihed,« lyder det fra Michael Kristiansen.
Læs hele Berlingskes artikel og giv »Østergaards Salon« et lyt her.

Skoleledere vil have bøgerne tilbage – men det ønske bliver ikke nemt at få opfyldt
Bøgerne fylder for lidt i folkeskolen.
Det mener knap hver anden skoleleder i en rundspørge, som Politiken har foretaget. I rundspørgen har 544 skoleledere fra folkeskoler og frie grundskoler medvirket.
En af dem er Max Ulrich Larsen, som er skoleleder på Damhusengens Skole i Vanløse.
»Der er noget ideologisk i det. Jeg tror på en bog. Jeg tror på noget analogt. Jeg synes ikke, at det digitale skal stå helt alene, vi skal have en bog at bladre i indimellem også. Noget at skrive i. Det, der kan gå tabt, er, at børnene fordyber sig anderledes i en bog, end de gør digitalt,« siger Max Ulrich Larsen i dagens udgave af Politiken.
Men det er bestemt ikke billigt at gøre undervisningen i folkeskolen mere analog.
Læs hele historien her.
Forsvarsministeriet blev flere gange advaret om en »meget forceret« proces i våbensag
Igen og igen blev Forsvarsministeriet advaret om hastværket i at købe artilleri fra den israelske leverandør Elbit. Sagen har i månedsvis hængt over hovedet på Jakob Ellemann-Jensen og SVM-regeringen.
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) beskrev processen som »meget forceret« og »hastig«, da styrelsen på blot fem dage skulle godkende købet.
Ministeriet skulle have haft taget advarslerne mere alvorligt. Det mener flere eksperter, som Berlingske har talt med.
En af dem er professor emeritus Jørgen Grønnegård Christensen, som i årtier har forsket i det danske embedsværk.
»Jeg læser det som en erkendelse fra embedsmændenes side om, at de har arbejdet på et tyndt grundlag, og jeg læser det også som en indirekte advarsel til Forsvarsministeriet,« siger Jørgen Grønnegård Christensen.
Læs hele Berlingskes artikel her.

Ny restaurant leverer en af årets bedste desserter, simpelthen!
Over for Brorsons Kirke i Rantzausgade ligger Cleo. En restaurant, der ifølge Berlingskes madanmelder serverer en rigtig god dessert:
»Den let spruttede røgsmag satte sammen med sødme og syre ganske enkelt prikken over i’et – en af årets bedste desserter, simpelthen!,« skriver madanmelder Svend Rasmussen.
Cleo er i familie med restauranterne Polly, Gemini og Frank.
Stedet, der åbnede i maj, leverer ifølge anmelderen varen og lægger sig i spidsen blandt de mange steder, hvor man i byen kan dele en række retter til en »fornuftig« pris.
Læs hele Berlingskes anmeldelse af Cleo her.

Politiet advarer om fupopkald: Svindlerne bruger teknologi til at højne troværdighed
De fleste af os er klar over, at man bør være særligt opmærksom, når et udenlandsk nummer ringer op. Men svindlerne kan også kontakte dig ved hjælp af danske telefonnumre.
Teknologien kaldes for »spoofing«, skriver DR.
Kort fortalt går det ud på, at opkaldet udgiver sig for at være fra et dansk nummer eller et andet nummer end det, det i virkeligheden er.
Svindlerne bruger ofte numre, der forbindes med troværdighed, såsom politiet eller offentlige myndigheder.
»Så højner man troværdigheden. Det gør, at man som borger har lettere ved at falde i,« siger Kresten Munksgaard, som er sektionsleder for Forebyggelse og Analyse i Nationalt Center for IT-kriminalitet.
Østjyllands Politi har sendt en advarsel ud på det sociale medie X, fordi de har modtaget »en del henvendelser fra bekymrede borgere«.
Læs hele artiklen på DR her.
Det sker i dag
Copenhagen Fashionweek slutter
Copenhagen Opera Festival begynder i dag og fylder byens pladser med opera frem til 20. august.
Den årlige puttefest i Dyrehaven løber af stablen: De fleste gymnasieelever i hovedstadsområdet mødes for at feste og byde de nye 1. g´er velkommen.
To kvartfinaler ved VM i kvindefodbold spilles.
FCK og OB mødes i Superligaen i 4. Runde. Kampen spilles i Parken kl. 19.
Ny sæson i Premier League begynder.
Tak, fordi du læste med. Rigtig god fredag.