Under stort politiopbud blev to unge svenske statsborgere 2. oktober sidste år anholdt på Københavns Hovedbanegård.

Anholdelsesaktionen, der blandt andet betød, at der ikke kørte tog fra Hovedbanegården, skyldtes, at politiet mistænkte de to unge for at have forårsaget to eksplosioner i nærheden af Israels ambassade den samme morgen.

Før klokken 03.21 den morgen hørte bevogtningspersonale ved ambassaden i Hellerup lidt nord for København to eksplosioner.

Ingen kom til skade ved hændelsen.

Onsdag indledes sagen mod de to svenskere, der siden anholdelsesaktionen er blevet tiltalt for terror, forsøg på terror, fareforvoldelse og drabsforsøg.

Da de to svenskere, der i dag er 18 og 21 år, blev fremstillet i grundlovsforhør dagen efter eksplosionerne og varetægtsfængslet, blev de sigtet for at have besiddet fem håndgranater og for at have kastet to af dem i retning mod den israelske ambassade.

Granaterne ramte ikke ambassaden, men en terrasse tilhørende en bolig i nærheden af ambassaden.

Siden er anklagen mod dem skærpet til at omhandle terror, fordi det ifølge anklagemyndigheden var den israelske ambassade, der var mål for angrebet.

De har begge nægtet sig skyldige igennem hele forløbet, og inden retssagens begyndelse onsdag, oplyser deres forsvarsadvokater, at de nægter sig skyldige i den rejste tiltale.

Men sagen om håndgranatkast ved Israels ambassade er ikke den eneste alvorlige sag, de to svenskere er mistænkt i.

I starten af 2025 tikkede der nemlig udleveringsanmodninger fra Sverige ind til den danske anklagemyndighed. Svenskerne ville have de to unge mænd udleveret til retsforfølgelse på den anden side af Øresund.

Den 18-årige er mistænkt for at have skudt mod den israelske ambassade i Sveriges hovedstad, Stockholm, dagen inden angrebet på den israelske ambassade i Danmark.

Allerede på dagen for hændelsen i Hellerup sagde en svensk anklager, at der kunne være sammenhæng mellem de to angreb mod israelske ambassader.

Den svenske efterretningstjeneste Säpo har desuden udtalt, at skyderiet kunne have forbindelse til Iran.

Efterfølgende lød det også fra Politiets Efterretningstjeneste (PET) i Danmark, at man holdt øje med en mulig forbindelse til Iran i relation til håndgranaterne.

I anklageskriftet lyder det, at de to tiltalte skal have begået handlingerne i forening og efter forudgående planlægning med en eller flere ukendte medgerningsmænd.

Den 21-årige tiltalte vil svenskerne også have udleveret.

Han er mistænkt i en sag om et drab i Malmø sidste år. Ved drabet blev en mand skudt i hovedet med et automatvåben.

De to svenske statsborgere vil kunne blive udleveret til Sverige, når deres sag har været behandlet ved de danske domstole, og en eventuel straf er afsonet.

Der er afsat seks retsdage til nævningesagen i Københavns Byret. Der ventes dom 3. februar 2026.

/ritzau/