En soloulykke skabte onsdag morgen problemer på Sønderjyske Motorvej i sydgående retning. Ulykken førte til spærring af en enkelt vognbane mellem afkørsel 68 og 69, der ligger ved byen Ustrup.

Syd- og Sønderjyllands Politi oplyste om ulykken kort før klokken 07 på det sociale medie Twitter.

Sune Loklindt, der er vagtchef i politikredsen, oplyste efterfølgende til Ritzau, at der ikke er sket personskade ved ulykken.

»Det er en bil, der er væltet rundt på taget,« fortalte han og gjorde det i samme ombæring klart, at de ikke forventede, at spærringen af vognbanen ville blive langvarig.

»Vi skal lige have fjernet bilen, men så kan vi åbne sporet,« lød det fra vagtchefen.

Lige omkring klokken 08 oplyste Syd- og Sønderjyllands Politi på Twitter, at strækningen igen var åben.

/ritzau/

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske opdaterer mig på de vigtigste nyheder fra ind- og udland om politik samfund og kultur mandag-fredag kl.08.00. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.