Samsam blev i Spanien dømt for netop det, som han hjalp PET og FE med at bekæmpe, imens PET og FE trods adskillige forespørgsler var musestille. Efter et sviende nederlag i Højesteret er PET og FE nu nødt til at anerkende samarbejdet med Samsam, som håber at få omstødt sin spanske terrordom.

Samsams sejr er et sviende nederlag for efterretningstjenesterne: »Jeg synes, at det er en rigtig dom,« siger tidligere efterretningschef

Tårerne piblede ud af kildeførerens øjenkroge, da han krammede sin tidligere agent efter dommen. Ude på gangen brød han sammen og måtte trække til side med en serviet.

»Jeg skal lige samle mig lidt,« snøftede han efter en Højesteretsdom, der klokkeklart fastslog, at Ahmed Samsam var agent for PET og FE, og at efterretningstjenesterne nu er tvunget til at anerkende det.

Andre læser også