Rystet politiformand: »Jeg frygter, der skal lig på bordet, før man begynder at tage det alvorligt«

Spørger man Politiforbundet, er tendensen klar: Den voldsomme adfærd blandt fraktioner af fodboldfans eskalerer – og politiet kan ikke selv sætte en stopper for problemerne.

»Hvis man ikke kan komme i slagsmål med hinanden, så er politiet blevet et legitimt mål,« siger formand for Politiforbundet, Heino Kegel. Han frygter, at fodboldvolden vil blive ved med at eskalere – og koste menneskeliv. Claus Bech/Ritzau Scanpix

Det er ikke, fordi fodbold og vold er begreber, som er fuldstændig fremmede for hinanden. Det er ikke første gang, at fans fra hovedstadsområdets ærkerivaler er røget i totterne på hinanden.

Alligevel er det en rystet formand for Politiforbundet, der ser tilbage på søndagens derby mellem F.C. København og Brøndby i Parken.