Rigsrevision og politikere til kamp mod »voldsomme« overlægelønninger i hovedstaden

Et stort antal overlæger og lægelige chefer i Region Hovedstaden har fået betydelige engangsudbetalinger på over 250.000 kroner ud over deres faste løn på knap en million kroner. Den højest lønnede får knap to mio. kr. om året, viser rapport fra Rigsrevisionen, der advarer om risikoen for »lønglidning«. Politikere i regionen kræver indgreb.

En del overlæger og lægelige chefer i Region Hovedstaden har ud over deres faste årsløn på knap en millioner kroner fået en række store engangsudbetalinger, så deres årsløn nærmer sig 1,5 millioner kroner. Politikere advarer mod udviklingen – Overlægeforeningen påpeger, at de pågældende læger har lagt »en ualmindeligt ekstraordinær indsats oven i deres almindelige arbejde«. Linda Kastrup

En stor gruppe overlæger på hovedstadens hospitaler har sikret sig så tårnhøje lønninger, at Rigsrevisionen og  politikere i Region Hovedstaden nu lægger op til et indgreb mod de meget »voldsomme« udbetalinger.

En del overlæger og lægelige chefer i regionen har således, ud over deres faste løn på knap en millioner kroner om året, fået en række store engangsudbetalinger på over 250.000 kroner og mere, så deres årsløn nærmer sig 1,5 millioner kroner.