Velkommen til dagens nyhedsoverblik efter en weekend med både solskin, styrtregn og et helt særligt ukrainsk besøg med tilhørende kampflydonation.
Du kan læse en reportage fra den historiske dag her, om den overraskende store donation her og om risikoen for at krydse Putins røde linje her.
Nu er det blevet mandag, hvor meget stadig vil handle om den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyjs besøg, heriblandt hos Dronningen og i Folketinget.
Men nye dagsordner presser sig også på. I dag handler det blandt andet om dyrere hakkebøffer, og hvordan en ventet eksplosion i offentligt ansatte kan gå ud over private virksomheder.
Men først et par overskrifter fra konkurrenterne:
Tænketank: Lynetteholm er ikke meget værre for klimaet end alternativerne
Nye udregninger bestilt af byudviklingsselskabet By & Havn fra tænketanken Kraka Advisory kommer frem til, at Lynetteholm næppe vil resultere i meget højere udledninger af klimagasser end de alternativer, som ellers havde været nødvendige.
Det er dagbladet Politiken, som har læst rapporten om den store kunstige ø, som er ved at blive bygget i Københavns Havn.
Heraf fremgår det, at selvom man erstattede Lynetteholm med et dige, ville det koste næsten lige så meget CO₂ at bortskaffe overskudsjord andre steder og bygge en tilsvarende mængde boliger.
Dertil kommer, at der alligevel skulle etableres ny infrastruktur til befolkningstilvæksten i København.
»Vores tal viser, at der ikke er den store forskel på udledningen fra Lynetteholm og det alternative scenario, fordi det under alle omstændigheder er nødvendigt at stormflodssikre København og bygge flere boliger til nye borgere,« siger administrerende direktør Peter Mogensen fra Kraka Advisory.
Artiklen var endnu ikke online ved deadline, men kan læses i dagens udgave af Politiken.
Professor: Samfundet gør det uattraktivt at få børn
Vi har en tendens til at give mænd og kvinder ansvaret for den faldende fødselsrate i samfundet i stedet for at se på de problemer, som ligger til grund.
Det siger Ayo Wahlberg, antropologiprofessor på Københavns Universitet og forsker i reproduktion og fertilitet, til Jyllands-Posten.
Mere end hver femte danske mand får aldrig børn. Kvinder bliver ældre og ældre, når de føder deres første barn. Og den såkaldte fødselsrate var i 2022 den laveste i 35 år.
Men når svarene er fertilitetsrådgivning og fertilitetsteknologier som ægnedfrysning, overser vi det, som ligger til grund, siger professoren til avisen.
»Kvinder ved, at i det øjeblik, de får børn, vil de statistisk set få mindre i løn og en mindre pensionsopsparing. De ved, at de samtidig skal lave hovedparten af arbejdet derhjemme, og at det primært er dem, som skal blive hjemme ved barnets sygdom. Samtidig har vi skabt et samfund med lange arbejdsdage, høje boligpriser og store leveomkostninger,« siger Ayo Wahlberg til Jyllands-Posten.
Interviewet var ikke online ved deadline, men kan læses i dagens Jyllands-Posten.
Antallet af offentligt ansatte risikerer at eksplodere
Vælger politikerne at bruge alle 65 milliarder kroner, de har til rådighed frem mod 2030 på offentligt forbrug og velfærd, vil det ifølge en ny analyse fra Dansk Industri betyde, at antallet af offentligt ansatte vil vokse med cirka 30.000 personer – og dermed runde en ny milepæl.
Så vil 900.000 fuldtidspersoner for første gang arbejde i det offentlige. Og det vil gå ud over private virksomheder, som kan blive nødt til at skrue ned for produktionen.
Derfor opfordrer vicedirektør i Dansk Industri Morten Granzau Nielsen regeringen til at gå en anden vej med sin længe ventede 2030-plan.
»Vi står i den helt særlige situation, at der i den næste periode stort set ikke kommer flere hænder til at udvikle samfundet. Derfor bliver det en benhård kamp om arbejdskraften mellem det private og den offentlige sektor,« siger vicedirektøren.
Læs historien i Berlingske her.
De Radikale vil gøre hakkebøffen og jeansene dyrere
Radikale Venstre vil gøre oksekød, tøj og en række andre klimabelastende varer dyrere, lyder det i et dobbeltinterview med partiets formand og næstformand.
Til gengæld for de dyrere ture i supermarkedet skal skatten i bunden lempes med milliarder, lyder det i deres nye udspil.
Partiet foreslår eksempelvis en afgift på ti procent på okse- og kalvekød.
»Et par jeans kan godt komme til at koste 20 kroner ekstra, mens et kilo hakket oksekød vil stige mellem otte og ti kroner med den her model,« siger næstformand Samira Nawa.
Formand Martin Lidegaard erkender, at forslaget er vidtgående, og området er følsomt. Men:
»Vi er nødt til at justere og ændre på vores forbrugsvaner,« siger han.
Læs dobbeltinterviewet i Berlingske her.
Særligt tre kommuner skovler penge ind på parkering
Indtægterne fra betalingsparkering, beboerlicenser og p-afgifter landede på 1.042.861.130 kroner i 2022.
Det viser nye tal fra bilisternes organisation, FDM.
»Det er rasende mange penge, og det er en rigtig stor udgift for de danske bilister hvert eneste år,« siger chefkonsulent Dennis Lange, som vil have de store indtægter øremærket til at skabe bedre forhold for bilisterne.
Indtægterne kan være de største på området nogensinde. Og særligt tre kommuner bidrager med langt størstedelen af beløbet.
Læs mere om kritikken, og hvilke kommuner der tjener mest på bilisterne, i Berlingske her.
Det sker i dag:
Dronningen er vært for Ukraines præsident, som i går kom til landet i forbindelse med F-16-donationen.
Regeringen præsenterer sit udspil om CO₂-fangst og lagring.
Storebæltsbroen vil blive spærret i korte intervaller mellem klokken 20.00 og 05.00.
Det var alt fra dagens nyhedsoverblik.
Tak for, at du læste med.