Opdateret

Politi beslaglægger 17.920 ulovlige puffbars i Fredericia

Under ransagning på adresse i Fredericia fandt politiet stort antal ulovlige e-cigaretter. 32-årig er sigtet.

Puffbars er en form for e-cigaret til engangsbrug. De kan have forskellige smagsstoffer af blandt andet søde sager som slik og frugt. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Sydøstjyllands Politi har beslaglagt et stort parti ulovligt importerede puffbars i Fredericia.

Der er tale om ikke mindre end 17.920 puffbars, skriver politikredsen i en pressemeddelelse.

- Vi mistænker, at de beslaglagte puffbars var på vej ud på det sorte marked, men heldigvis er de nu fjernet, inden de kunne blive solgt videre, siger fungerende politikommissær ved Sydøstjyllands Politi Dennis Wittus i meddelelsen og tilføjer:

- Ulovlige puffbars som disse kan indeholde meget store mængder nikotin, som udgør en sundhedsrisiko.

En puffbar er en engangs-e-cigaret, som kan have smagsstoffer af blandt andet søde sager som slik og frugt.

En anmeldelse ledte politiet på sporet af de store mængder ulovlige nikotinprodukter.

Det fik politiet til at ransage en adresse i Fredericia, hvor de mange puffbars med forskellige smagsvarianter blev opdaget.

En 32-årig mand er sigtet i sagen, oplyser politiet.

Politiet fandt 112 kasser med puffbars på adressen i Fredericia.

Derudover fandt politiet ved ransagningen et større antal tomme æsker, hvorfor sagen samlet omhandler 20.000 puffbars, oplyser kredsen.

Næste skridt i efterforskningen er at finde ud af, hvordan de er blevet importeret, og hvem der har stået bag distributionen.

Den 32-årige mand er sigtet for overtrædelse af tobaks- og e-cigaretlovgivningen.

Politiet beskriver, hvordan væsken i e-cigaretter i Danmark højest må indeholde 20 milligram nikotin per milliliter, men at der dog smugles ulovlige puffbars med meget højere nikotinkoncentrationer ind i landet.

Desuden må de kun have smag af nikotin eller mentol, så børn og unge i mindre grad bliver fristet til at bruge dem.

/ritzau/