Store problemer har ramt pendlere og weekendrejsende tværs over Sjælland fra middagstid fredag og frem. En køreledning har revet sig løs og spærrer skinnerne mellem Slagelse og Sorø.
DSB skriver på sin hjemmeside, at togbusser lige nu kører i pendulfart mellem Ringsted og Slagelse, men at der måske er lys forude først på aftenen.
»Vi forventer tidligst at kunne genoptage trafikken i det ene spor fra omkring kl. 18.00,« skriver DSB.
Mangel på togbusser øger problemet
Første tog fra Ringsted mod Slagelse ventes at blive et IC-tog kl. 17.39, mens første tog fra Slagelse mod Ringsted ventes at blive et IC-tog kl. 18.01.
Ifølge TV 2 er udfordringerne for de rejsende blevet større af, at DSB ikke har kunnet få nok togbusser fra Vikingbus, som er leverandør til DSB. Det oplyser DSBs informationschef Tony Bispeskov til TV 2.
Mens DSB i skrivende stund regner med, at togdriften delvist kan genoptages ved 18-tiden, har Banedanmark ifølge TV 2 droppet prognoserne, og oplyser nu til tv-stationen, at de håber, at kunne løse problemerne inden udgangen af driftsdøgnet, det vil sige inden kl. 04 lørdag morgen.


