Opdateret

Ny anholdelse i sag om kloning af dyre biler

Politiet har beslaglagt omkring 20 biler, der skal undersøges nærmere. Seks er blevet sigtet i sagen.

I en sag om kloning af dyre biler vil anklagemyndigheden ved Fyns Politi torsdag bede retten om at varetægtsfængsle endnu en anholdt.

Der er tale om en 42-årig mand, der blev anholdt i Herlev på Sjælland onsdag.

Han sigtes for særligt groft bedrageri, og det bliver en dommer i Odense, som skal afgøre, om der er grundlag for varetægtsfængsling.

Oprindeligt gik politiet i aktion tirsdag efter nogen tids efterforskning. På Fyn blev to mænd og en kvinde anholdt, og på Sjælland skete der to anholdelser.

Sagen drejer sig om, at dyre biler af mærker som Mercedes og Audi har fået fjernet det oprindelige stelnummer, som er erstattet af et nyt, som tilhører en tilsvarende bil, ofte fra udlandet.

Dermed opstår der det, der kaldes kloning.

I forbindelse med aktionen har politiet beslaglagt omkring 20 biler, som skal undersøges nærmere, oplyste politiet onsdag i en pressemeddelelse.

Onsdag blev en af de anholdte varetægtsfængslet i fire uger. Begrundelsen var, at han på fri fod kan tænkes at gentage forbrydelsen, og at han i øvrigt vil kunne påvirke politiets efterforskning.

/ritzau/