I årevis har Ahmed Samsam forsøgt at få efterretningstjenesternes hjælp i forbindelse med en sag, hvor han endte med at få en terrordom i Spanien.
Nu rækker efterretningstjenesterne ham hånden, skriver flere medier.
Det sker, efter at Højesteret tidligere på ugen afgjorde, at Politiets Efterretningstjeneste (PET) og Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) skal anerkende, at de har samarbejdet med Samsam under rejser til Syrien.
- PET og FE har via Kammeradvokaten rakt ud til Ahmed Samsams advokat med henblik på at afklare de næste skridt i forhold til processen i Spanien, herunder for at drøfte, hvordan tjenesterne kan medvirke, skriver PET til Berlingske og Radio IIII.
Samsams samarbejde med FE og PET skete i forbindelse med rejser til Syrien i 2013 og 2014.
I juni 2017 blev han anholdt i Spanien. Året efter blev han idømt otte års fængsel for at have tilsluttet sig Islamisk Stat.
Under retssagen i Spanien sagde Samsam, at han kæmpede med de syriske oprørere og ikke Islamisk Stat. Derudover fortalte han, at han efter den første rejse til Syrien var blevet hvervet af PET og FE.
Men det ville efterretningstjenesterne ikke anerkende, og Samsam blev dømt i Spanien.
Det er den sag, som han nu ønsker genoptaget.
Ahmed Samsam bekræfter fredag over for RADIO IIII, at PET har henvendt sig til hans advokat, René Offersen.
- Henvendelsen går ud på, at de gerne vil finde ud af, hvordan de bedst kan assistere os i det videre forløb med hensyn til sagen i Spanien, siger Ahmed Samsam til radiostationen.
Ifølge Ahmed Samsam er tilsagnet fra efterretningstjenesten sket mundtligt.
- Min advokat var til et arrangement i går, hvor statsadvokaten også var til stede.
- Der blev min advokat hevet til side, og han fik at vide, at statsadvokaten på vegne af efterretningstjenesten var blevet bedt om at henvende sig og række ud og høre, hvordan og hvorledes de kan hjælpe og assistere os, siger til Radio IIII.
/ritzau/