Markant prisstigning på vej til ejere af elbiler

Clever-kunder skal inden længe betale et energitillæg på grund af stigende elpriser.

Virksomheden Clever har i en e-mail oplyst sine kunder, at der inden længe skal betales et energitillæg. Tillægget udgør en markant del af abonnementsprisen. Thomas Lekfeldt

Energiselskabet Clever, der sælger abonnementer til elbilejere, hæver priserne.

Der bliver tale om en prisstigning på 345 kroner om måneden, hvilket er en prisstigning på op mod 50 procent i forhold til den nuværende abonnementspris.

Fremover skal kunderne således både betale de 749 kroner for Clever Unlimited-abonnementet og et energitillæg på 345 kroner.

Det har virksomheden oplyst i en e-mail til sine kunder, skriver TV 2.

Der er ifølge Clever tale om et midlertidigt energitillæg.

Clever Unlimited-abonnementet betyder, at kunder kan oplade elbilen eller plugin-hybridbilen ubegrænset – ude som hjemme. »Alt sammen til én fast månedlig pris« fremgår det af Clevers hjemmeside.

Det fremgår dog også, at »alle Clevers abonnementer får et midlertidigt energitillæg fra 1. juni på grund af de historisk høje elpriser. Tillægget genberegnes hver fjerde måned«.

Tillægget skyldes højere elpriser, der blandt andet er forårsaget af krigen i Ukraine, skriver selskabet.

»Vi genberegner tillægget første gang i sensommeren ud fra de aktuelle elpriser. Eventuelle ændringer i tillægget træder herefter i kraft 1. oktober med en måneds varsel,« står der på hjemmesiden, hvor virksomheden også oplyser, at kunder har mulighed for at skifte abonnement, sætte det i bero eller opsige abonnementet.