Mangel på sygeplejersker: Nu får syge børn aflyst deres operationer

Hvidovre Hospital må aflyse ortopædkirurgiske operationer af børn i de kommende tre-fire måneder, fordi der mangler sygeplejersker til at passe dem.

Hvidovre Hospital har blandt andet kigget på, om andre faggrupper, herunder sosu-assistenter, sygepleje- og medicinstuderende og »runnere«, har kunnet træde til, men det har ikke været tilstrækkeligt til at afhjælpe presset i den nuværende situation. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Manglen på sygeplejersker får nu voldsomme konsekvenser for en gruppe af syge børn i hovedstaden, som ikke kan få de operationer, de har brug for til at bekæmpe deres lidelser.

Amager-Hvidovre Hospital oplyser, at det »desværre« er nødvendigt at aflyse planlagte ortopædkirurgiske operationer på børn i december 2021 og januar og februar 2022 på grund af mangel på sygeplejersker, der skal passe børnene under deres indlæggelse.