Manden i det hvide jakkesæt forsøgte at angribe Rasmus Paludan med en kniv – her er historien bag

På grundlovsdag blev en 52-årig mand i hvidt jakkesæt skudt i benet af Østjyllands Politi, efter han forsøgte at angribe Rasmus Paludan med en kniv i Gellerupparken. Men hvem er han, og hvorfor mødte han op i jakkesæt, laksko, skjorte og slips? Og hvem er den 40-årige mand, politiet har sigtet for medvirken til forsøg på manddrab? Historien begynder i en overdækket bazar i det vestlige Aarhus.

Grundlovsdag trak en 52-årig mand en kniv og forsøgte at angribe Rasmus Paludan ved Stram kurs' demonstration i Gellerupparken. Privat

Luften er lummer i de overdækkede bazargader, der snor sig som en labyrint gennem Bazar Vest i det vestlige Aarhus. Brudstykker af samtaler på mellemøstlige sprog blander sig med tonerne af arabisk musik, der lyder over højtalerne denne onsdag formiddag.

Ved halalslagteren står gråskæggede mænd i kø i den friske, sarte lugt af råt kød, der langes over disken i hvide plastikposer. Længere nede ad gaden – forbi butikker med både hijabber og mavedansertøj – har en gruppe mænd stimlet sammen foran en falafelbod. De spiser ruller, drikker kaffe og sludrer med de to medarbejdere bag disken.