Opdateret

Lastbilblokader flere steder i landet søndag aften

Lastbilchaufførernes utilfredshed skyldes den kilometerafgift, der indføres fra 2025.

Søndag aften var der flere lastbilblokader i både Nordsjælland, København og Sønderjylland.

Det skriver henholdsvis B.T. og DR.

I Helsingør blokerede lastbiler en rundkørsel ved færgelejet, skriver DR.

»Vi har fået en anmeldelse om at der holder tre lastbiler i rundkørslen ved færgelejet i Helsingør. Vi er først lige landet dernede, og vil i første omgang høre, hvad hensigten er. Vi har ikke meldinger om blokade andre steder i Nordsjælland,« oplyser vagtchef Daniel Cunneely til Berlingske.

Ifølge DR, som var på stedet, holdt der søndag aften efter klokken 22 minimum seks lastbiler på vejene omkring rundkørslen.

Forsøg på blokade ved lufthavnen

En livesending på YouTube viste, at der også var lavet blokader ved Københavns Lufthavn.

Omkring klokken 22.30 bekræftede Københavns Politi, at der fandt en aktion sted på Amager ved lufthavnen.

I livesendingen på YouTube kunne man se, at der var under en håndfuld lastbiler, der forsøgte at blokere vejene. Lastbilerne kørte skiftevis frem til afkørslerne, hvor de stoppede op og spærrede trafikken. Ud fra signalet kunne man også se, at politiet var til stede og forsøgte at dirigere trafikken videre, samtidig med at de talte med lastbilchaufførerne.

B.T. kunne fortælle, at der også var en aktion ved grænsen til Tyskland nærmere bestemt Padborg ved motorvej E45.

Vrede over afgift

Nogle af de involverede lastbiler i søndagens aktion bar et banner, hvor der stod »BLOKADE. Undskyld, vi blokerer. Vi gør det for din og min fremtid«

Utilfredse lastbilchauffører, landmænd og fiskere har bebudet en aktion, der ventes at lamme vejtrafikken flere steder i landet, især i Jylland. Utilfredsheden skyldes den kilometerafgift, der indføres fra 2025.

Det har imidlertid været usikkert om aktionen vil finde sted. Tidligere på ugen lukkede organisationen, der arrangerede den, fordi politiet havde opsat en række krav til selve demonstrationen.

Det var oprindeligt planen, at aktionen skulle finde sted fra klokken 06.00 mandag morgen.