Den tidligere chef for Forsvarets Efterretningstjeneste var i perioden fra oktober 2019 og frem til januar 2021 i mobilkontakt med nyhedschef Simon Andersen 355 gange i form af opkald eller sms'er.

Det fremgår af et notat udarbejdet af Forsvarets Efterretningstjeneste. Notatet indgår i en såkaldt sårbarhedsrapport, som tirsdag fremlægges i Retten i Lyngby.

Sårbarhedsrapporten er udarbejdet af Politiets Efterretningstjeneste og indgik blandt andet i grundlaget for, at Lars Findsen i januar 2022 fik forlænget en varetægtsfængsling, som blev indledt en måneds tid tidligere.

Det fremgår af rapporten, at Lars Findsen i sit privatliv foretog sig forskellige ting, som gjorde ham sårbar, og at PET frygtede, at blandt andre journalister ville bruge oplysningerne som pression.

Lars Findsen kræver 50.000 kroner i godtgørelse, fordi fortrolige oplysninger om hans sexliv angiveligt blev delt med en kreds af politikere. Retten i Lyngby har tirsdag formiddag taget hul på behandlingen af spørgsmålet.

Ud over kontakterne til Simon Andersen har Lars Findsen haft kontakt til tre andre journalister, men det er ved retsmødet ikke oplyst, hvor mange kontakter der har været tale om - blot at der er tale om kontakt i et mindre omfang.

At Simon Andersen og Lars Findsen har haft kontakt, er i sig selv ikke nyt. Det kom frem i forbindelse med den såkaldte Ahmed Samsam-sag, hvor Simon Andersen fortalte om, at han og Findsen havde kontakt.

Ifølge Sårbarhedsrapporten var Lars Findsen mistænkt for at have deltaget i samtaler om handel med hash og for at have været involveret i tyveri af cykler.

Derudover indeholder den oplysninger om hans sexliv, som også anses for at være egnede til pression.

Lars Findsen blev i begyndelsen af december 2021 anholdt og mistænkt for i sit job som chef for FE at have lækket dybt fortrolige oplysninger til familiemedlemmer, bekendte og journalister.

Han sad i den forbindelse varetægtsfængslet i mere end ti uger, og siden blev han tiltalt i sagen, som kørte parallelt med en sag mod daværende folketingsmand og tidligere minister Claus Hjort Frederiksen.

Begge sager og en tredje sag mod en tidligere ansat i PET faldt alle til jorden. Det skete, da Højesteret besluttede, at anklagemyndigheden ikke kunne få lov til at føre sagerne i lukkethed.

I straffesagen mod Lars Findsen indgik der ingen forhold om hverken hashhandel eller cykeltyveri.

Lars Findsen har allerede fået erstatning for den tid, han sad varetægtsfængslet, og for den uberettigede overvågning, han var udsat for. I den forbindelse afviste anklagemyndigheden at give godtgørelse for videregivelse af de personlige oplysninger.

Retten i Lyngby behandler spørgsmålet tirsdag og onsdag, og i den forbindelse skal Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt, som var en af de briefede politikere, afgive forklaring. Det sker tirsdag eftermiddag.

/ritzau/