To steder i Gribskov Kommune er jorden skredet ned ad skrænten mod Kattegat.
Derfor opfordrer kommunen nu folk, der opholder sig området, til at være opmærksomme på situationen.
Det skriver Gribskov Kommune i en pressemeddelelse.
Det ene jordskred finder sted på Kystvej 5 i Holløselund i Vejby, som er ejet af kommunen.
Der er ingen bygninger på jorden, men der står et par udsigtsbænke, som er blevet afspærret, da hegnet, der stod langs skrænten, også er styrtet ned.
Derudover er jorden skredet ved kommunens areal på Drosselvej 6 i Vejby Strand. Her er hegnet ikke styrtet ned, men man skal ikke bevæge sig ud over hegnet, lyder det.
Sker flere steder
Jordskred har fyldt ualmindelig meget i danske medier i år.
Ikke mindst på grund af det kaos, som selskabet Nordic Wastes jord har skabt nær byen Ølst eller det kæmpestore skred ved Møn, som var det største på stedet i 17 år.
Skreddene i Nordsjælland er langtfra lige så store og omfattende som førnævnte, men et interaktivt kort fra De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) viser, at de ikke står alene.
Langs kysten finder flere mindre skred sted.
Og det er måske noget, der vil ske oftere og oftere. Ifølge forskerne bag det interaktive kort vil flere med al sandsynlighed komme på listen fremover.
»Med klimaforandringerne får vi vådere vejr, og grundvandet stiger. Det kommer til at øge risikoen for landskred i fremtiden,« har Kristian Svennevig, som er seniorforsker ved GEUS, tidligere sagt til Videnskab.dk.
I løbet af i dag vil der blive sat advarselsskilte op ved Kystvej 5 og Drosselvej 6.