4.500 sensorer skal placeres på udvalgte parkeringspladser over hele København, så det vil være muligt at se, om en bil holder på pladsen eller ej.
Sensorerne skal placeres på blandt andet 1.000 handicappladser, 2.000 el-bilpladser, 800 delebilpladser og 220 almindelige pladser i middelalderbyen.
Det fremgår ifølge KøbenhavnLIV af en indstilling, som økonomiudvalget i Københavns Kommune sidste måned sendte videre til Borgerrepræsentationen.
Kommunen ventes at opsætte de tusindvis af sensorer allerede inden for det næste år.
Formålet er via en app at gøre det nemmere at se, hvor der er ledige pladser. Det skal samtidig hjælpe kommunen med at få et indtryk af, hvor der er parkeringsproblemer i byen.
Projektet skal stadig endeligt godkendes af Borgerrepræsentationen, men er efter enighed blevet sendt afsted fra økonomiudvalget.
Der afsættes 5,4 millioner kroner til at anlægge sensorerne og 0,7 millioner til selve driften. Midlerne kommer fra et tidligere softwareprojekt, der også forsøgte at gøre kommunen klogere på byens parkeringspladser. Softwareforsøget ændres nu til den fysiske løsning med sensorer.
»Sensorerne måler, om der er et køretøj til stede eller ej, og kan sende data til en app i real tid,« står der i indstillingen fra økonomiudvalget.
Det er langt fra alle parkeringspladser, hvor det vil være muligt at se, om er ledige eller ej. Kommunen har over 125.000 p-pladser.
Københavns Kommune har allerede lavet en forsøgsordning med parkeringssensorer for erhvervsdrivende, skriver TV 2. Forsøget, hvor halvdelen af parkeringspladserne kun til erhverv har installeret sensorer, varer i to år.