Kasper blev stævnet for at dele porno – nu har retten i København afvist 60 sager magen til hans

To internationale selskaber har anklaget tusindvis af danskere for ulovligt at have delt film og pornofilm. Men mystik om selskabernes ejerforhold og bevisførelse har fået Frederiksberg Byret og Østre Landsret til at afvise flere sager – nu følger Københavns Byret trop og afviser flere end 60 søgsmål.

Sidste år tabte Kasper Bülow en sag om ulovlig download og deling af en pornofilm i Retten på Frederiksberg, men i foråret afviste Østre Landsret sagen mod ham. Han er blot én af flere tusinde danskere, der er blevet involveret i sagen, der omhandler download og deling af film og pornofilm. Niels Ahlmann Olesen

Kasper Bülow blev i 2018 sagsøgt for ulovligt at have downloadet og delt en pornofilm, han hævder intet at kende til. Inden da havde han modtaget et brev, hvori der stod, at sagen kunne »løses endeligt«, hvis han indbetalte 3.100 kroner til et kontonummer. Han troede først, det var et fupnummer, men det var det ikke.

»Jeg blev vred og tænkte, at nu måtte det være nok. Det virkede, som om de udnyttede folk ved at skræmme dem,« siger han.