I en nordsjællandsk by har knap 800 mennesker sammen købt Pouls boghandel

For at undgå butiksdød har omtrent 800 borgere i Fredensborg opkøbt den lokale boghandel: »Der er kommet en forståelse af, at der ikke kommer nogen og klarer problemerne for os,« lyder det.

Som mange andre byer har Fredensborg oplevet, at butikker lukker ned. De seneste par år har den lokale boghandler været til salg, og alt tydede på, at den ville lukke. Nu har over 700 borgere i byen købt en andel i boghandlen. Her Poul Blæsbjerg, boghandler (nr. 2 fra venstre). Thomas Lekfeldt

Poul Blæsbjerg står i midten af sin butik. Han vipper på tæerne og lægger ind i mellem sin hånd på bogreolen for at støtte sin vægt. Poul Blæsbjerg er 78 år gammel og glæder sig til at gå på pension. Det har han gjort længe.

Han satte sin boghandel, der ligger i den ene ende af gågaden i Fredensborg, til salg for over to år siden. Interesserede parter kom, men forsvandt igen. Det var, indtil Poul Blæsbjerg fik et usædvanligt tilbud.