I disse områder af København kan søgningen mod drømmegymnasiet hurtigt blive et mareridt: »Det er dødt land«

Mindst tre områder i København ligger tilstrækkeligt langt fra de mest populære gymnasier til, at ansøgere med bopæl i de områder kan komme ind. Dermed kan de ende med gymnasieplads i eksempelvis Høje Taastrup.

Analysechef Mille Bjørk fra Rockwool Fonden har en fortid i Undervisningsministeriet, hvor hun arbejdede med elevfordelingen. Hun fortæller om de zoner, hvor beboerne har svært ved at blive optaget på et populært gymnasium i hovedstaden. KRISTIANHOLM.COM

Terningerne er kastet, og de københavnske gymnasieelever er fordelt. Senest torsdag i denne uge vil alle have fået svar på, hvor de skal jagte huen med det røde bånd de næste tre år.

Berlingskes optælling viser, at 1162 elever i år ikke har fået tildelt deres førsteprioritet. Mange af dem vil være sorteret fra, fordi de bor for langt fra det gymnasium, de har søgt.