Hun er dansk læge og skal ændre amerikansk vaccinepolitik. Og det går ikke stille for sig
Novo-medarbejdere taler om uendelige møder og manglende beslutningskraft. En dansk læge skal være med til at gentænke USAs vaccinationspolitik. Og så dukker der flere og flere studerende fra Bangladesh op på de danske universiteter. Her er dit weekendoverblik.
Tracy Beth Høeg har fået en nøglerolle i udarbejdelsen af en ny amerikansk vaccinepolitik. Megan Varner/Reuters/Ritzau Scanpix
Novo Nordisk har haft et vældig tumultarisk 2025, og der hviskes nu om, at der er dybtliggende problemer med det, der gennem årene er blevet tildelt en stor del af æren for Novos vækstrejse:
Selskabets åndelige grundlag.
Og vi starter der.
Fik du set?
Novo Nordisk har 77.000 ansatte i hele verden. Søren Bidstrup
Alle taler om den særlige Novo-ånd. Hvad den helt præcist dækker over, er der imidlertid mange bud på.
Business-journalist Magnus Kraft og to af hans kolleger har talt med en række tidligere og nuværende medarbejdere, der tegner et billede af en virksomhed, der måske er blevet et offer for sin egen fantomvækst.
De fortæller også, at Novo har vokset sig så stor, og der er kommet så mange medarbejdere, at der er lommer af flødeskum i organisationen.
Du kan også læse mere om Novo-ånden i artiklen: »Uendelige møder, bureaukrati og masser af flødeskum: Her er Novos problemer ifølge medarbejderne selv«.
Fik du læst?
Daværende præsident Joe Biden bliver vaccineret mod corona i 2022. Saul Loeb/AFP/Ritzau Scanpix
Den danske læge Tracy Beth Høeg er udnævnt til en topstilling i den amerikanske sundhedsstyrelse og skal gentænke USAs vaccinationspolitik.
For få år siden var hun reservelæge i Næstved og ph.d.-studerende i København.
Nu er hun toprådgiver i Trump-regeringen, og det går ikke stille for sig. Udnævnelsen har vakt debat og bekymring for den danske »indflydelse« – blandt andet fordi Tracy Beth Høeg var en af de meget få, som offentliggjorde kritisk forskning om den amerikanske vaccinepolitik under coronapandemien.
Berlingskes Poul Høi har talt med hovedpersonen. Og det handler blandt andet om, hvorfor danskerne er sundere end amerikanerne. Du kan læse hele historien her.
Fik du hørt?
Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) på besøg på en skole på Vestegnen, hvor flere af børnene kommer fra Bangladesh. Mathias Svold
Der kommer flere og flere til Danmark fra Bangladesh.
Berlingske har de seneste måneder afdækket en eksplosiv stigning i antallet af studerende fra det fattige og overvejende muslimske land på de videregående uddannelser.
Og på den lavtlønnede del af det danske arbejdsmarked kommer der også flere hertil fra Bangladesh.
Hvordan er de kommet hertil, og hvad er egentlig udsigterne til, at de tilrejsende fra Bangladesh rejser hjem igen?
Det har Jacob Rosenkrands spurgt undersøgende journalist Mie Louise Raatz om i nyhedspodcasten »Pilestræde«.